מידע ישר אליך

מהדורת ניוזלטר מיום ד', 9 בנובמבר 2016

 

 

יש עתיד למדעי הרוח

שאלות מטרידות במכשירי iPhone 7 החדשים

סדרת iPhone 7 של אפל המשווקת ברעש באחרונה מעוררת לא מעט בעיות ושאלות. הדברים הגיעו עד לידי כך שבאוסטרליה הועלו האשמות כי המכשיר  והסוללה נוטים לעלות באש כפי שארע למכשירים של חברות מתחרות (ו"בראשן" סמסונג).
ובישראל עם העברית שלנו  מדווחים על תופעה (ספורדית) של הופעת הטקסט על המסך משמאל לימין בעת ההקלדה של מסרים.
הבעיה צצה לאחר העדכון למערכת ההפעלה Ios 10 
מתברר כי העדכון לא עובר חלק ואף גורם לבעיות קשות.
זה התחיל בבעיה ב-iTunes שם משתמשים התלוננו כי ההורדה איטית ונתקעת, לא דבר חריג במיוחד וחוזר לרוב בכל שנה. אולם חלקם טוענים שהם מקבלים הודעות שגיאה בתוכנה וכלל לא מצליחים לשדרג. הבעיות היותר חמורות צצו למי שכבר הצליח להוריד את העדכון ולשדרג, ומתלונות שעולות מתברר כי העדכון גורם להשבתת המכשיר.ערכת האייפון החדש כוללת אמנם אוזניות עם חיבורLightning ואפילו קיים מתאם שבאמצעותו ניתן לחבר בכל זאת אוזניות סטנדרטיות למכשיר, אך המגמה ברורה: או שתקנו מעתה והלאה אוזניות עם החיבור של אפל, או שתתארגנו על אוזניות בלוטות' סטריאופוניות.
כפתור הבית כבר אינו נלחץ; הוא פועל כמשטח מגע, אשר יודע לזהות את מידת הלחץ המופעל עליו, ובנוסף מחזיר פידבק ברטט, בדומה למקשי המקלדת הווירטואלית, כדי לדמות את אפקט הלחיצה. כל אחד מהחידושים האלו לא מרגש באופן מיוחד, אבל יחד הם מהווים שדרוג משמעותי ביחס לדור הקודם.

יש עתיד למדעי הרוח

מאת משה שלו עורך ראשי  SoftNews

כיום מקובל כי העולם הטכנולוגי בו אנו חיים מחייב כל צעיר/ה ללמוד ולהכשיר את עצמו בתחום התמחות מובהק. בבחינת "לדעת הכל על פחות ופחות".
מתפיסה זו סובלות הפקולטות למדעי הרוח וההומניסטיקה המעניקות השכלה רחבה בתחומי ספרות, היסטוריה ,פילוסופיה ועוד אך ללא התמחות טכנולוגית "סגורה".
עתה בא מחקר שערך פרופסור פיליפ טטלוק מאוניברסיטת פנסילבניה ומעמיד את הדברים על חודם.
המחקר המשווה בין קבוצות שונות של צעירים מוכיח כי דווקא צעירים שסיימו "לימודים הומניים" מצליחים הרבה יותר  לתקוף נושאים כוללים כמו מדיניות החברה, תכנון אסטרטגי כולל, בעיות חברה ואי שוויון, השפעות שינויי האקלים ועוד, לעומת הגישה של אלה המומחים  בתחום  אחד.
המחקר קורא  לחברות ארגונים ועסקים לשלב בתפקידים מרכזיים דווקא את בוגרי מדעי הרוח –שהוכח כי הם מסוגלים לתרום  יותר לעתידה החיובי של החברה.

למצוץ ולהפיק מים מהאוויר

 

הסטטיסטיקה מלמדת כי כעשירית  מכל אוכלוסיית העולם חיים ללא מקורות מים  יציבים  ואינם מסוגלים אפילו להפיק מי שתייה מבארות ומאגרים.
עתה באה חברת  VICI Labs ומציגה את מתקן WaterSeel   המאפשר להפיק מים מן ... האוויר.
המתקן פועל על בסיס כנפים המסתובבות בעזרת אנרגית הרוח.
הסיבוב וערבול האוויר שבו מצויים  אדי מים מעביר את האדים לצינוריות המסוגלות לעבות ולאגור אותם. וזאת בקליטה של אדים מעל ומתחת לפני האדמה.
מדובר בהפקה של כ-44 ליטר מים ליום וניתן ניתן להציב כמה מתקנים בסמיכות זה לזה.
המתקן  נמצא עתה בשלבי ניסיון באזורים שונים.
"הדבר דומה  להצמדות אדי המים מן האוויר הנדבקים לכוס בירה קרה מבחוץ כאשר אנו שותים אותה", מסביר דו זכרל, מנכ"ל החברה.

אמזון ווב סרוויסס  (AWS)  עושה חשמל מרוח

 

אמזון ווב סרוויסס  (AWS), חברה של Amazon.com, הכריזה עלAmazon Wind US Central 2,  חוות רוח חדשה בהיקף ייצור של 189 מגה-וואט במחוז הרדין  (Hardin)  באוהיו, שתפיק 530,000 מגה-וואט-שעה אנרגיית רוח בשנה, החל מדצמבר 2017. אמזון חברה ל-EverPower, חברה מובילה בפרויקטים בתחום אנרגיית רוח, אשר תבנה ותתפעל את חוות הרוח החדשה שתהיה בבעלותה. זהו פרויקט אנרגיה מתחדשת החמישי של AWSבארה"ב (וחוות הרוח השנייה שלה באוהיו), שיספק אנרגיה לרשת החשמל המשרתת את מרכזי הנתונים של  AWS הממוקמים באזורי אוהיו וצפון וירג'יניה.  כאשר תושלם הקמת חוות הרוח החדשה, יפיקו חמישה פרויקטי האנרגיה המתחדשת של AWS, היקף כולל של 2.2 מיליון מגה-וואט-שעה בשנה, שווה ערך לצריכת החשמל השנתית של כ-200,000 בתים בארה"ב.
מעבר ליוזמות הקיימות שמתמקדות באספקת אנרגיה לתשתית הגלובלית של AWS,  משקיעה אמזון במספר פעילויות אנרגיה נקייה אחרות ברחבי  החברה. דוגמאות לפרויקטים נוספים כוללות את חוות הרוח של אמזון בטקסס (253 מגה-וואט), גגות ירוקים ופרויקט אנרגיה שמשתמש באנרגיה ממוחזרת לחימום משרדי אמזון בסיאטל.

 

יפעת בר-און עומר מונתה למנהלת מכירות אינפורמטיקה בקבוצת אמן

יפעת בר-און עומר מונתה למנהלת מכירות אינפורמטיקה בקבוצת אמן. במסגרת תפקידה תהיה אחראית על מכירות אינפורמטיקה עם דגש על פתרונות ומענה לצרכים רגולטורים מבוססי הפתרון.
לבר-און עומר ניסיון רב בתחום המכירות, בין תפקידה הקודמים כיהנה כמנהלת מכירות תחום פיננסי, צבא ותעשייה בחברת תוכנה מובילה בישראל. יש לה תואר ראשון בכלכלה מהאוניברסיטה הפתוחה.

עדי נאה גמליאל מונה ל-CTO ב- 2BSecure

עדי נאה גמליאל (37) מונה ל-CTOב- 2BSecure, חברת אבטחת המידע והסייבר של מטריקס.במסגרת תפקידו יהיה נאה גמליאל אחראי לכלל העשייה הטכנולוגית והעסקית אל מול הלקוחות האסטרטגיים בארץ ובעולם וירכז את פעילות אבטחת המידע בתחומי הענן, IOT, Software Defined, Machine learning, Mobile,תשתיות טכניות, אפליקטיביות ועוד.
בתפקידיו האחרונים שימש נאה גמליאל כמנהל ארכיטקטורה וחדשנות וכן מנהל תשתיות תקשורת ואבטחת מידע בחברת אורבוטק. לנאה גמליאל ניסיון טכנולוגי רב בסביבה הגלובלית, ובהשכלתו בעל תואר BAו-MBA בניהול ומנהל עסקים מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

 

אופיר דניאלי התמנה לדירקטור בכיר,
שירותי טכנולוגיית מידע (IT) גלובאליים בווסטרן דיגיטל

אופיר דניאלי (41)התמנה לדירקטור בכיר, שירותי טכנולוגיית מידע (IT) גלובאליים בווסטרן דיגיטל (Western Digital). בתפקידו הקודם, בחברת סאנדיסק, שנרכשה לאחרונה על-ידי ווסטרן, שימש דניאלי כדירקטור תמיכה גלובאלית  בחטיבת ה-IT. במסגרת תפקידו החדש יהיה אחראי דניאלי על כל שירותי תמיכת טכנולוגיות המידע (IT) לעובדי ווסטרן דיגיטל ברחבי בעולם. כחלק מהאחריות ינהל דניאלי גם את מרכז התמיכה הגלובאלי ((Global Service Desk ומרכז הבקרה (NOC) של החברה - שיובלו מישראל. ווסטרן האמריקנית, מפתחת ומייצרת מגוון מוצרים לאחסון נתונים דיגיטליים ואחת מיצרניות הדיסקים הקשיחים הגדולות בעולם. דניאלי, עבד לפני הצטרפותו לסאנדיסק בחברת מרקורי ו-HPוהוא בעל תואר שני במנהל עסקים.

פערים גדולים בין תפיסות מעסיקים לעובדים לגבי מקום עבודה

 

סקר שנערך על ידי חברת הייעוץ הגלובלית Mercer , הראשון מסוגו, שבדק הן את תפיסות המעסיקים (1,730 מנהלי משאבי אנוש) והן את תפיסות העובדים (מעל 4,500 מועסקים), מעלה כי הסיבות המובילות לחוסר שביעות רצון העובדים הן היעדר פיתוח מקצועי, תהליכים שהתיישנו ואי שביעות רצון מהמנהלים.
85%  מאנשי משאבי האנוש דיווחו כי יש צורך ברה-ארגון של מדיניות ותוכניות ניהול הטאלנטים בארגון שלהם. לשם כך נדרשת תמיכה של המנהלים, אבל בפועל, רק 4% מהם מדווחים כי פונקציית ה-HR נתפסת כשותף עסקי אסטרטגי בארגון שלהם והם אכן מקבלים את התמיכה הזו.
סקר Mercer אף מצא שב-9 מתוך 10 מקרים, ארגונים מעריכים כי התחרות על הטאלנטים רק תגבר במהלך השנה הקרובה. עם זאת, בעוד 70% ממנהלי משאבי האנוש בטוחים ביכולתם לאייש את תפקידי המפתח מתוך מאגר העובדים הקיים שלהם, 28% מהעובדים דיווחו כי הם מתכננים לעזוב את הארגון בשנה הקרובה, גם אם הם מרוצים מתפקידם הנוכחי.
״לעובדים יש כיום יותר אופציות מאשר בעבר״, מציינת תמר בראל, מנהלת תחום Talent Management בסינריון מערכות. "לאסטרטגיה נכונה של ניהול ההון האנושי, יש השפעה ישירה על שימור העובדים המוכשרים, העמקת המחוברות (engagement) שלהם לארגון, העלאת החדשנות ושיפור הביצועים העסקיים״.
הסקר מעלה גם את החשיבות של גיוון התעסוקתי, התומך בעובדים מכל גיל, מגדר, רקע וכד', אולם מציין שהנושא אינו מתורגם לפעילות בשטח, לפחות על פי תפיסת העובדים. בעוד 73% מהחברות מציינות שהן פועלות לבניית צוותי ניהול מגוונים, רק 54% מהעובדים אומרים שהארגונים שלהם מפעילים תוכניות אפקטיביות למטרה זו.
החוקרים של Mercer מעריכים כי סגירת הפער בין עמדות הארגונים לאלו של העובדים, תדרוש שינויים גדולים מצד מחלקות משאבי האנוש. לדברי החוקרים העובדים כיום הם קרייריסטיים מאי פעם, ולכן ארגונים צריכים לשפר יכולות תפעוליות ושימוש בכלים טכנולוגיים ואנליטיים לניהול ההון האנושי, מתוך גישה מבוססת על נתונים. רק כך יוכלו לתכנון מסלולי קריירה אטרקטיביים לעובדים המוכשרים, כאלה שיסייעו לגייס את הטאלנטים ולשמר אותם בארגון.