שר התקשורת: דואר ישראל בדרך להפרטה מלאה

יום ב', 3 בינואר 2022
 
שר התקשורת יועז הנדל מתחייב: חברת הדואר בדרך ל-100% הפרטה, כאשר כשלב מקדים יונפקו 40%. ההחלטה מגיעה על רקע ההסכמות שכבר ישנן עם עובדי הדואר. יחד עם זאת, לא צויין כיצד יפצו את העובדים במקרה של הפרטה מלאה.
 
הנדל הודיע על כוונתו לקדם הפרטה של 100% מהחזקות המדינה בחברת דואר ישראל. ההחלטה התקבלה לאחר שורת דיונים בהשתתפות הדרגים המקצועיים במשרד באוצר ובשיתוף רשות החברות. לדעת הדרגים המקצועיים, הפרטה מלאה של חברת הדואר מהווה פתרון ארוך טווח לבעיות המבניות של חברת הדואר ולשירותי הדואר לציבור. 
 
מתווה ההפרטה עליו הסכימו הנדל ושר האוצר אביגדור לברמן מבקש לקדם הנפקה של עד 40% ממניות חברת הדואר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. במקביל, יקודמו ההליכים שיביאו להפרטה מלאה דרך מכירת שאר מניות המדינה באמצעות מכירה פרטית, הנפקה או כל שילוב ביניהן, או באמצעות הפרטת 100% ממניות הדואר - אם ההנפקה בבורסה לא תתממש. 
 
יש מעריכים כי מכירה של יתרת המניות למשקיעים פרטיים תחייב הזרמה של מאות מיליוני שקלים ואף למעלה מכך לטובת פיצויי פרישה.
 
"מאז שנכנסתי לתפקיד הזהירו אותי לא לגעת בדואר. שרי תקשורת אחד אחרי השני נמנעו מלגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה", אמר הנדל. "אנחנו יוצאים היום לדרך חדשה בשוק הדואר בישראל. פותחים לתחרות, מורידים רגולציה ומביאים רפורמה היסטורית בדואר. שוק המכתבים הולך ודועך ושוק החבילות הולך וגדל, ובתוך המציאות הזאת אנחנו עושים היום שינוי גדול שיביא לאזרחי ישראל עידן חדש של שירותי דואר איכותיים, יעילים ומתקדמים. נפעל בשום שכל ובשיתוף פעולה עם העובדים המסורים".
 
כזכור, בשנת 2018 החלה המדינה הליך מכירה של 20% ממניות החברה למשקיע פרטי. במשרד התקשורת סבורים כי מודל זה לא משיג את המטרה, וכל עוד המדינה נשארת בעלת השליטה בחברת הדואר היא נדרשת כל כמה שנים להזרים מאות מיליוני שקלים להסדרת פעילות החברה "הזוכה" לעיתים קרובות לביקורת חריפה .