מי שומר על הענן ?

יום ד', 15 ביוני 2022

 

מאת: אלרואי מרום

 

בשנתיים של קורונה, איש כמעט לא הסתכל על עלויות הענן. העולם כולו עבר לשירותי אונליין, הדרישה לשירותי מחשוב הייתה מהירה ועוצמתית, ויותר מהכל, הכסף זרם לחברות הטכנולוגיה. מהוצאה גלובלית של 410.9 מיליארד דולר על ענן ב- 2021, כך צופה חברת המחקר גרטנר, ההוצאה עולמית תקפוץ עד סוף השנה ל- 494.7 מיליארד, ועד סוף 2023, לכמעט 600 מיליארד. 

בעוד כל הסיפור הזה שם לא מעט סומק על הלחיים של אמזון, גוגל ומיקרוסופט, מפעילות הענן הגלובליות, במציאות התחרותית שהולכת ומתפתחת בחודשים האחרונים, עם היציאה של האוויר מבועת ההיי טק, הוצאות הענן גורמות לרוב השוק בעיקר להחוויר. כי מי יודע האם עלתה לפרודקשן אפליקציה בזבזנית, ששותה ברגעים אלה את החשבון של החברה ב- AWS, או האם מאות השרתים שנשכרו לאחרונה באמת משמשים לפעילות או שהם עומדים ומחכים לפעולה, בעוד שהכסף זורם כמים?

כאן בדיוק נכנסים אנשי ה- DevOps  לתמונה. הפעילות של אנשי DevOps  יוצרת את התשתית לפעילות הפיתוח של האירגון. אנחנו רוצים שלמתכנתים ולצוותי הפיתוח תהיה תשתית נוחה לעבוד עליה. אנחנו רוצים שיהיו להם משאבים זמינים, שרתים מוכנים, ושאף אפליקציה לא תעצור, כי מישהו שכח לפתוח איזה משאב. מצד שני, את כל זה צריך לנהל. מה קורה אם הקוד החדש שואב משאבי מערכת ולא רק מחמם את השרת, אלא מרתיח את חשבון הבנק, שהולך ומתרוקן כמו בריכת מים עם חור? מה קורה אם יש עליה לא צפויה במכירות, או גל הזמנות לא צפוי מעמיס את אתר האינטרנט? האם נרצה שהאתר יעצור ויחכה לבוקר עד שמישהו יבוא לתקן את התקלה?

ברור שלא. המענה לדרישות אלה הם תהליכי DevOps. הרעיון הוא ליצור תהליכי עבודה שיאפשרו הטמעה ופריסה של שירותים חדשים באופן קבוע, יטפלו בתקלות ויעמדו בלחצים משתנים של עבודה.

את המענה לדרישות האלה יכולות לתת ללקוחות מחלקות ייעודיות , בפריסה גלובלית, הנותנות ללקוחות את התמיכה שהם צריכים, עם יכולת להרחיב, בלחיצת כפתור, את כמות האנשים והמוחות המאפשרים לעסק לפעול.

מסלולי השירות מותאמים לצרכי הלקוח וכוללים תחזוקה שוטפת, ניטור ביצועים (performance monitoring), ניטור keep alive,  עדכוני אבטחה שוטפים, סריקות אבטחה שוטפות ותמיכה 24/7, והכי חשוב הם מגובים בידע שהופך את אנשי ה DevOps   לתמיכה הטכנית. בין החברות שאנחנו נותנים להם את המענה אפשר להזכיר חברות כמו BMW, Ericcson, Starbucks, דלוייט, אקסון מובייל, משרד הבריאות הבריטי ומשרד המשפטים הישראלי.

הכותב הוא, מנכ"לLinnovate המתמחה בבנייה ותחזוקה של סביבות ענן ופלטפורמות קוד פתוח