שינויים הנגרמים כתוצאה ממגפה בתאר MBA ותואר שני במנהל עסקים

יום ד', 20 באפריל 2022

 

המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC™), ארגון עולמי של בתי ספר מובילים לתארים מתקדמים בעסקים, פרסמה את סקר הסטודנטים הפוטנציאליים של GMAC – דו"ח סיכום 2022, הבוחן כיצד השתנו העדפות המועמדים במהלך מגפת קוביד-19.

הדו"ח התבסס על תגובות לסקר של יותר מ-6,500 אנשים ברחבי העולם שהביעו עניין בלימודים עסקיים לתארים מתקדמים בשנת 2021. בעוד שהעלות נותרה דאגה עיקרית בכלכלה הדינמית של ימינו עם שוק עבודה מהיר ואינפלציה עולה, מועמדים מרחבי העולם ממשיכים לתפוס את ההשכלה הניהולית לתואר שני כדרך בדוקה להתקדמות מקצועית ולמצב את עצמם כדי להשיג את מטרותיהם, בהתאם לרמות שלפני המגפה.

ברחבי העולם, 4 מתוך 5 מועמדים הצהירו כי תואר שני במנהל עסקים מאפשר להם להתבלט בעבודה. באופן דומה, תוכנית MBAבמשרה מלאה ממשיכה להיות אפשרות התוכנית הפופולרית ביותר, כאשר 1 מתוך 4 מכל המועמדים מעדיפים את הפורמט של שנתיים במשרה מלאה ועוד 1 מתוך 5 המעדיף את הפורמט של שנה אחת במשרה מלאה.

"בעוד המגפה שינתה היבטים של נוף החינוך לניהול בוגרים, התפיסות הבסיסיות של הערך של חינוך לניהול לתארים מתקדמים באופן כללי ואת MBAבמיוחד, ממשיכות להישאר איתנות", אמר סנגיט צ'ופלה, נשיא ומנכ"ל GMAC. "בעוד שיש עדיין התפתחויות ביעדי המחקר המועדפים על המועמדים, פורמטי המסירה, מסלולי הקריירה והתפיסות של מדיניות מבחני הקבלה, אם אי פעם היו חששות שהמגפה והשפעותיה יפחיתו את התפיסות של שאיפות בתי הספר למנהל עסקים לגבי הערך של תואר, הממצאים האחרונים של GMACשל סקר הסטודנטים הפוטנציאליים אמורים לסייע  להם ".

מצאים מרכזיים אחרים

יותר מועמדים מעדיפים ללמוד קרוב יותר לבית בזמן שארה"ב ואירופה מגבירות את התחרות שלהן על מועמדים בינלאומיים

יותר מועמדים משווקי מובייל מסורתיים בוחרים ללמוד קרוב יותר לבית מאשר לפני המגפה. כך למשל, בקרב מועמדים ממרכז אסיה ודרום אסיה, שיעור המעדיפים ללמוד לימודים בינלאומיים ירד מ-89% ל-73% בין 2019 ל-2021. בקרב מועמדים ממזרח ומדרום מזרח אסיה, גם ההעדפה ללימודים בינלאומיים ירדה מ-92% ל-87% בין 2020 ל-2021, אינדיקציה אפשרית לכך שהלימודים בחו"ל הוגבלו בשל הגבלות התנועה הנגרמות על ידי מגפה.

בקרב מועמדים בינלאומיים – מועמדים שיעד הלימודים המועדף עליהם שונה ממדינת האזרחות שלהם – כמעט אותו שיעור אמר ב-2021 שארה"ב ומערב אירופה הן היעד המועדף עליהן (39%, בהתאמה). בקרב מועמדי MBAבינלאומיים בפרט, ארה"ב היא היעד המועדף של מחצית (50%), הרחבת ההובלה שלה על פני המקום השני מערב אירופה (28%) בין 2019 ל -2021. בינתיים, מערב אירופה נותרה היעד המועדף על יותר ממחצית המועמדים לתואר שני בעסקים בינלאומיים.

האמונה בערך החינוך המקוון המלא נותרה נמוכה בעוד שהקבלה של פורמטים היברידיים עולה

המועמדים רואים ערך גבוה יותר בחוויית בית הספר למנהל עסקים בהשוואה לאינטרנט כאשר שיעור המועמדים שהשתתפו בסקר המעדיפים תוכניות מקוונות מלאות נשאר קבוע. בקרב סטודנטים פוטנציאליים גלובליים שהשתתפו בסקר בשנת 2021, רובם חולקים על כך שתוכניות לתואר מקוון מציעות ערך זהה לזה של תוכניות בקמפוס (73%). כמעט 4 מתוך 5 חולקים על כך שהזדמנויות הרשת שוות ערך, ו -2 מתוך 3 חולקים על כך שהזדמנויות הקריירה זהות. עם זאת, השקפות שליליות אלה התרככו מעט בין 2020 ל-2021.

יחד עם זאת, ההעדפה לדגמים היברידיים עלתה משמעותית על פני סוגי המועמדים, במיוחד אלה המעדיפים תוכניות MBA  מנהלים, במשרה חלקית וגמישה (44%, מ-30% ב-2019), אך גם אלה שרוצים ללמוד במשרה מלאה כדי להרוויח תואר שני בעסקים (20%, מ-13% ב-2019) או MBA(13%, מ-7% ב-2019). ברחבי העולם, 20% מהמועמדים שהשתתפו בסקר ב-2021 מעדיפים מסירת תוכניות היברידיות, לעומת 14% לפני המגפה. גם מועמדי מיעוטים בארה"ב (28%) מביעים עניין בתוכניות היברידיות, עלייה משמעותית מהרמה שלפני המגפה.

 

הייעוץ ממשיך להתעלות על תחומי העניין הפוטנציאליים של הסטודנטים, אבל הטכנולוגיה עדיין במגמת עלייה

 

בקרב מועמדים בארצות הברית, שבה "ההתפטרות הגדולה" זעזעה את שוק העבודה, 42 אחוזים מזדהים כ"מחליפים קריירה" -שמטרתם לשנות תעשיות או תפקידים על ידי קידום ת