חברת סוני חשפה בימים אלה סמארטפון חדש

יום ג', 7 ביוני 2022

חברת סוני חשפה בימים אלה סמארטפון חדש – בתקווה שהמכשיר הזה יהפוך ללהיט ויחזיר את סוני לצמרת היצרניות הגדולות בתחום.

Xperia 1 IV (כלומר "סימן 4") הוא הניסיון של סוני להציג סמארטפון שלא מיועד למי שמחפש סתם מכשיר, או אפילו סתם מכשיר טוב מאוד. מכשירי הסדרה הזו מיועדים להוכיח שסוני, כחברה שהמומחיות שלה היא צילום, מסוגלת ליצור מכשירים שהם מצלמות לא פחות טובות משהם טלפונים. לכן, השמות שלהם זהים בכל שנה ואחריהם נוסף בכל פעם "סימן", כלומר מספר סדרתי בספרות רומיות, בדיוק כפי שנהוג בתחום המצלמות המקצועיות.

 מחירו הגבוה  של המכשיר מראה  שהוא מיועד לצלמים  ואנשי מקצוע , שמוכנים להשקיע כסף רב במצלמות טובות: הוא עולה 1,600 דולר – מחיר דומה לאלה של הגרסאות היקרות ביותר של אייפון 13 פרו מקס מבית אפל וגלקסי S22 אולטרה מבית סמסונג – אלא ששתי האחרונות מציעות אחסון פנימי בנפח של טרה-בייט, והמכשיר של סוני מסתפק בחצי מזה (512 גיגה-בייט).

הסיבה למחיר היא, כאמור, המצלמה: למכשיר שלו מצלמות אחוריות, עם חיישני 12 מגה-פיקסל מאחורי עדשות של קארל צייס. החיישן הרחב פשוט למדי, החיישן הרגיל מיוצב אופטית, אך יוצא הדופן הוא החיישן השלישי – חיישן הזום, שבניגוד למצלמות סלולריות אחרות לא סתם מציע אורך מוקד ארוך, אלא אורך מוקד משתנה, כאילו מדובר במצלמה דיגיטלית עם עדשות נשלפות שמאפשרות לבצע זום הדרגתי. ואכן – בתוך גוף המכשיר משולב מנגנון זעיר ומתוחכם, בעל עדשות זזות שמאפשרות אורך מוקד בטווח שבין 85 ל-125 מ"מ, המקבילים לזום של 3.5x עד 5.2x. מדובר בטווח צר למדי, במיוחד בהתחשב בעובדה שמצלמת הזום של גלקסי מציעה זום אופטי 10x, וכל הרמות הנמוכות יותר מוצעות על ידי שילוב מידע בין החיישנים.

מלבד המצלמות כולל המכשיר החדש של סוני מפרט מרשים למדי: שבב Snapdragon 8 Gen 1, זיכרון עבודה בנפח 12 גיגה-בייט, מסך OLED בגודל 6.5 אינץ', אבחנה של 4K וקצב ריענון של 120 הרץ, סוללה בקיבולת 5,000mAh, חריץ 3.5 מ"מ לאוזניות או מיקרופון ועמידות למים ואבק בתקן IP68.

המכשיר צפוי להגיע בפועל רק בספטמבר, וסביר להניח שלא יימכר ברוב העולם, אלא רק במספר מדינות מפתח שישראל לא תהיה ביניהם. לפחות לא בהתחלה.