האיחוד האירופי: חקיקה מרכזית לבלימת השפעות שליליות מהמדיה החברתית

יום א', 24 באפריל 2022

מחוקקים באיחוד האירופי הגיעו להסכמה  על הנקודות הבסיסיות של חקיקה מרכזית שנועדה לבלום השפעות שליליות מאתרי מדיה חברתית ופלטפורמות דיגיטליות אחרות.

חוק השירותים הדיגיטליים יחייב, בין היתר, שירותים לרבות פייסבוק, גוגל, טוויטר ואחרים לחקור  את הפצת דיסאינפורמציה בפלטפורמות שלהם ולחשוף כיצד האלגוריתמים שלהם ממליצים על תוכן למשתמשים. ה-DSA גם יאסור על סוגים מסוימים של מודעות בפלטפורמות, כגון מודעות ממוקדות המיועדות לילדים או מותאמות למוצאם האתני או הנטייה המינית של אנשים.

"עם ה-DSA אנחנו עוזרים ליצור סביבה מקוונת בטוחה ואחראית", אמרה הנציבה האירופית, מרגרת' וסטגר, בהצהרה. "על הפלטפורמות להיות שקופות לגבי החלטות ניהול התוכן שלהן, למנוע ממידע מסוכן להפוך לוויראלי ולהימנע ממוצרים לא בטוחים המוצעים במקומות השוק. עם ההסכם של היום אנו מבטיחים שהפלטפורמות תישא באחריות לסיכונים שהשירותים שלהן יכולים להוות לחברה ולאזרחים".

צוין כי ה-DSA הוא אחד משני עמודי התווך של שיפוץ גדול של רגולציה טכנולוגית שנחשף לראשונה בטיוטה על ידי האיחוד האירופי בדצמבר 2020. הנדבך השני, חוק השווקים הדיגיטליים, קיבל אישור ראשוני בחודש שעבר ונועד לטפל בנושאים כמו התנהגות אנטי-תחרותית . שני המעשים עדיין ממתינים להצבעה סופית, אך לא צפויים שינויים גדולים. האיחוד האירופי גם העביר את תקנת הגנת המידע הכללית, או GDPR, שנועדה לתת לאנשים שליטה רבה יותר על איסוף ושיתוף המידע האישי שלהם.