נדחתה תביעת טראמפ לביטול הרחקתו מטוויטר

יום א', 8 במאי 2022

 

לאחר מאבק משפטי נדחתה תביעה שהגיש נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ לבטל את הרחקתו מטוויטר. 

זאת לאחר הודעת  טוויטר כי חשבונו של טראמפ הושעה לצמיתות.

טראמפ הורחק מהרשת החברתית ב-8 בינואר 2021, יומיים לאחר ההסתערות של תומכיו על הקפיטול, בטענה כי עודד אלימות. התביעה נגד טוויטר והמייסד שלה ג'ק דורסי הוגשה בשנה שעברה על ידי טראמפ, איגוד השמרנים בארה"ב (American Conservative Union) וחמישה אנשים נוספים שנחסמו באפליקציה. 

דחיית התביעה על ידי השופט ג'יימס דונאטו מבית המשפט המחוזי בסן פרנסיסקו התקבלה כשבועיים לאחר שטראמפ אמר בראיון ל-CNBC כי אין לו כל כוונה לשוב לפלטפורמה גם אם אלון מאסק, שהצעתו לרכוש את הפלטפורמה התקבלה, יחליט להסיר את החסימה. 

צוין כי טראמפ היה משתמש פעיל  ביותר בטוויטר לפני החסימה, ופרסם בממוצע מעל 30 פוסטים ביום לקראת סיום הכהונה שלו. כשנחסם היו לו קרוב ל-90 מיליון עוקבים. 

בתביעה טען טראמפ כי טוויטר הפרה את זכויותיו לפי התיקון הראשון לחוקה לחופש דיבור, וכי נחסם בשל לחץ שהופעל על החברה מצד חברי הקונגרס הדמוקרטים. 

ואולם בפסיקה המתפרסת על פני 17 עמודים, כתב השופט דונאטו כי טוויטר היא חברה פרטית, וכי "התיקון הראשון לחוקה חל רק על הפרות  של הממשל, ולא הפרות לכאורה מצד חברות פרטיות". הוא גם שלל את הטענה שהחסימה של טראמפ והאחרים נבעה מדרישות הממשל: "התלונה לא טוענת באופן סביר שטוויטר פעלה כישות ממשלתית כשסגרה את החשבונות של התובעים".