אפל תובעת את NSO: "יצרה טכנולוגיית מעקב מתוחכמת במימון מדינה (ישראל)"

יום ד', 24 בנובמבר 2021
חברת APPLE תובעת את מפתחת תוכנות הריגול הישראלית  NSO. לדברי החברה, התביעה מוגשת במטרה לאלץ את NSO לשאת באחריות למעקב שמבוצע אחרי משתמשי אפל באמצעות תוכנות הריגול שלה. 
למרות שהתביעה רומzת בברור על אשמתה של מדינת ישראל המסיעת ל-NSO טוענים כאן כי "האירוע של NSO לא פוגע במוניטין של הסייבר הישראלי" 
 
לפי הודעה לעיתונות שפרסמה אפל , התביעה חושפת מידע חדש על האופן שבו NSO מדביקה מכשירים בתוכנת פגסוס. בנוסף, כדי למנוע פגיעה נוספת לרעה במשתמשיה, אפל מבקשת צו מניעה קבוע שיאסור על NSO לעשות שימוש במכשירים, בתוכנה או בשירותים של אפל.
 
"NSO יצרה טכנולוגיית מעקב מתוחכמת במימון מדינה, שמאפשרת לרוגלה ממוקדת ביותר לעקוב אחר קורבנותיה", מסרה אפל. "מתקפות אלו מכוונות רק למספר קטן של משתמשים, ופוגעות באנשים במגוון פלטפורמות. חוקרים ועיתונאים תיעדו היסטוריה של ניצול לרעה ברוגלה זו כדי לתקוף עיתונאים, פעילים, מתנגדי משטר, אקדמאים ובכירי ממשל".
 
במרכז התביעה עומדת פרצה לאייפון, מק ואפל ווטש בשם FORCEDENTRY, שזוהתה על ידי חוקרי סיטיזן לאב באוניברסיטת טורונטו בספטמבר, ותוקנה מאז על ידי אפל. "FORCEDENTRY היתה פרצה בתוכנת iMessage של אפל, שמותקנת כברירת מחדל בכל מכשיר אפל", אמר  ל"כלכליסט" ד"ר ביל מרזק מסיטיזן לאב, שהוביל את זיהוי הפרצה. "התוקף שלח ב-iMessage קובץ PDF זדוני למטרה, והאפליקציה היתה מעבדת אותו אוטומטית. בזמן העיבוד ה-PDF שיבש וחטף את השליטה ב-iMessage, והוריד רושעה ופרצות נוספות כדי להתקין את פגסוס על הטלפון. הפרצה בלתי נראית למטרה, כי היא משבשת את iMessage לפני שמוצגת התרעה למשתמש".
 
לדברי אפל, בפרצה זו נעשה שימוש במתקפה נגד מספר קטן של משתמשי אפל בכל העולם. החברה תודיע למשתמשים שנפגעו מהפרצה, ותעשה כך גם בעתיד בכל פעם שתאתר מתקפת רוגלה מצד שחקן נתמך מדינה. "באפל אנחנו תמיד עובדים כדי להגן על המשתמשים שלנו ממתקפות הסייבר המורכבות בעולם", אמר ראש הנדסת וארכיטקטורת אבטחה באפל, איבן קרסטיץ'. "הצעדים שאנו נוקטים היום ישלחו מסר ברור: בחברה חופשית לא מקובל להשתמש ברוגלה במימון מדינה כנשק נגד אלה המבקשים להפוך את העולם למקום טוב יותר. צוותי מודיעין האיומים וההנדסה שלנו עובדים מסביב לשעון כדי לנתח סיכונים חדשים, לתקן פרצות במהירות ולפתח הגנות מובילות."