יצומצם עוד יותר השימוש במזומן - עד 6,000 שקל בחנויות ועסקים

יום ד', 3 בנובמבר 2021

עם אישור חוק ההסדרים:

יצומצם עוד יותר  השימוש במזומן - עד 6,000 שקל בחנויות ועסקים.
על פי "חוק ההסדרים"  הסכום המותר לשימוש במזומן בבית עסק יירד מ-11 אלף שקל כיום ל-6,000. המגבלה על תשלום במזומן בין אנשים תהיה עד 15 אלף וברכישת מכונית עד 50 אלף. האוצר מקווה שהחוק ימנע השתמטות מתשלום מיסים של 4-3 מיליארד שקל כבר בשנה הבאה
 
השימוש בכסף מזומן עומד להצטמצם עוד יותר בעידן המתרחב של תשלומים באמצעות אפליקציות ובאופן מקוון. 
 
על פי החוק, בעסקת רכישה  יירד הסכום המותר כמעט למחצית מזה שאפשר כיום לשלם עליו במזומן לבית עסק, עד 11 אלף שקל. עם זאת, בביצוע תשלום בין אנשים פרטיים במזומן המגבלה תהיה עד 15 אלף שקל בפעם אחת וברכישת מכונית עד 50 אלף שקל.
 
חוק המזומן נוצר בשל המאבק של רשויות המס בהון השחור המגיע בישראל ובעולם לפי הערכות לכ-20% מהתוצר בכל שנה, דהיינו למאות מיליארדי שקלים.
 
עם זאת אומרים גורמים במשרד האוצר כי בשל חוק איסור השימוש במזומן התרחבה התופעה של המרת כספים אצל החלפנים (צ'יינג'ים) ומדובר בחשד לעקיפת החוק במאות מיליוני שקלים בשנה.
 
גורמים במשרד האוצר טענו כי בנק ישראל מנסה לעכב את הפחתת סכום השימוש במזומן, אולם בתגובה לכך מסר בנק ישראל ל-ynet כי אין שום כוונה בבנק המרכזי למנוע את הפחתת סכום השימוש במזומן, וכי הנושא נתון במעקב ונבחן כל הזמן.
 
המגמה היא  להפחית את השימוש במזומן כבר ב-1 בינואר 2022. 
כוונת החוק המצמצם עוד יותר את השימוש במזומנים במשק הישראלי היא למנוע השתמטות מתשלום מיסים של כ-3-4 מיליארד שקל כבר בשנה הבאה.