"על המערכת העולמית של גידול, אספקה, ורכישה של חומרי הגלם להערך מחדש"

יום ו', 11 במרץ 2022

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 
"המערכת העולמית של גידול, אספקה, תובלה ורכישה של חומרי הגלם הבסיסיים - להערך מחדש לנוכח המשבר עם רוסיה - כך מציין במאמר מקיף ה-Economist   הבריטי.
 
המגזין מציין כי משברי סחורות גלובאליים נוטים לגרום לנזק כלכלי חמור ולתהפוכות פוליטיות. זעזוע הנפט של שנות ה-70 הותיר את הכלכלות המערביות עם אינפלציה בורחת ומיתונים עמוקים. הכנסות הנפט גם עזרו לתמוך בברית המועצות והזינו את הייצוא של הקיצוניות הסעודית. עליית מחירי התבואה ב-2010 ו-2011 היו טריגר להפגנות הרחוב שהובילו לאביב הערבי ולהפלת הדיקטטורים.
כיום הפלישה של רוסיה לאוקראינה יוצרת את הלם הסחורות הגדול ביותר מאז 1973, ואחת ההפרעות הקשות ביותר באספקת החיטה מאז מלחמת העולם הראשונה. למרות שחילופי הסחורות כבר נמצאים בתוהו ובוהו, אנשים רגילים עדיין לא חשו את ההשפעות המלאות של עליית חשבונות הדלק, הבטן הריקה וחוסר היציבות הפוליטית. אבל אל תטעו, הדברים האלה מגיעים - ובאופן דרמטי אם הסנקציות על רוסיה יתהדקו עוד יותר, ואם ולדימיר פוטין יגמול. ממשלות מערביות צריכות להגיב לאיום הסחורות בנחישות כמו לתוקפנות של מר פוטין.
 
המהומה המתחוללת בשווקי האנרגיה, המתכות והמזון היא רחבה ופראית. המדדים הכוללים של מחירי הסחורות גבוהים כעת ב-26% מאשר בתחילת 2022.
 
המהומה המתחוללת בשווקי האנרגיה, המחיר של חבית נפט גולמי מסוג ברנט מתנודד סביב רמות המצביעות על הלם האספקה הגדול ביותר מאז חצה צבאו של סדאם חוסיין מעיראק לכווית ב-1990.
 
מחירי הגז באירופה כמעט גדלו פי שלושה על רקע הבהלה מכך שצינורות ממזרח יושבתו או הביקוש יעלה בהרבה בחרוף על ההיצע.
 
מחיר הניקל, המשמש בין היתר בכל המכוניות החשמליות, עלה כל כך גבוה עד שהמסחר בלונדון הופסק והספקולנטים הסינים ובמערב רושמים הפסדים של מיליארדי דולרים.  העליה במחירי מתכות ומצרכי המזון היא רחבה ופראית. המדדים הכוללים של מחירי הסחורות גבוהים כעת ב-26% מאשר בתחילת 2022.
 
התחזית היא שאמברגו עולמי מלא, שנאכף על ידי אמריקה, עלול להעביר את מחיר הנפט לכיוון 200 דולר לחבית. אם רוסיה תתנקם בהגבלת זרימת הגז, אירופה תסתבך: בשנה שעברה האיחוד האירופי הסתמך על רוסיה עבור 40% מהצריכה של חברותיו. בינתיים, הניסיון המר מלמד שלעתים קרובות מדינות מגיבות למחסור במזון על ידי איסור על ייצוא, מה שמוביל להתמוטטות סחורה בסחר העולמי.
 
ההשפעות של אסון הסחורה הזה עלולות להיות אכזריות. אם מסתכלים על הכלכלה, העולם הרבה פחות עתיר אנרגיה ליחידת תמ"ג מאשר בשנות ה-70. עם זאת, האינפלציה העולמית, שכבר עומדת על 7%, עשויה לעלות בעוד שניים עד שלוש נקודות אחוז, לרמה שנראתה לאחרונה במשך תקופה מתמשכת בתחילת שנות ה-90, כאשר מר פוטין עשה עסקאות מאפיה בסנט פטרסבורג והגלובליזציה עדיין לא פרחה.  הצמיחה עשויה להאט כאשר אמון בחברות נפגע והריבית תעלה.
 
בתחום הפוליטי, מנהיגים במערב יצטרכו להתמודד עם מצביעים זועמים, לא מעט בבחירות האמצע של אמריקה בנובמבר. זכרו את מפגיני ה-gilets jaunes בצרפת ב-2018, זועמים על מחיר הדלק. במדינות עניות יותר שבהן מזון ודלק הם חלק גדול יותר מההוצאות של אנשים, תגובת הנגד עלולה להיות אלימה עוד יותר: זינוקים במחירי המזון בשנים 2007-08 הובילו למהומות ב-48 מדינות, וכבר יש סימנים לפאניקה ואי שקט כיום.