יום העצמאות – בדיקת תרנים לדגלים ולעמודים

יום ג', 3 במאי 2022

 

 

יום העצמאות – בדיקת תרנים לדגלים ולעמודים

ברחבי הארץ, ברשויות המקומיות ובכבישים – קיימים עמודים רבים ומגוונים. עמודי תאורה, חשמל, תמרורים ושלטים, רמזורים ועוד. ימי הזיכרון ויום העצמאות  מזכירים לנו גם את התרנים הפזורים במרחב הציבורי, עליהם מתנוססים דגלים וגם לעיתים סוגים שונים של שלטי פרסום.

ב- 2012 קיבלנו תזכורת כואבת ממשפחת עמודים אלו, כאשר מבנה מתכת מורכב על עמודים, שהותקנו בהר הרצל בירושלים, התמוטט וגדע את חייה של סגן הילה בצלאלי ז"ל.

דבריה של סיגלית, אמה של בצלאלי ז"ל, צריכים שיהיו נר לרגלי כל אדם העוסק בהתקנת מבנה קונסטרוקטיבי במקום ציבורי: "כל האסון היה מקורו בזלזול וברשלנות". סיגלית אינה מהנדסת, ואינה קונסטרוקטורית. היא אמא כואבת אשר דבריה צורבים בנו את צוואתה של סגן הילה בצלאלי ז"ל.

ואכן, עמודים שמותקנים במרחב הציבורי צריכים להיבדק. בין אם הם מותקנים באופן זמני ובין אם באופן קבוע. עמודים נמצאים בדרך כלל בסיכון גבוה, מאחר ומתפתחת בהם קורוזיה, שלעיתים אינה נראית לעין ומתגלה לצערנו רק בדיעבד, כשהעמוד נופל בשל התקנות שמתרופפות, ברגים שמשתחררים, יסודות שמתערערים, פגעי מזג אוויר ובעיקר בשל הרוחות החזקות. בדרך כלל, כאשר כשלים מתגלים – זה כבר מאוחר מדי.

בחלוף השנים מהנדסים וקונסטרוקטורים פיתחו שיטות שונות, חלקן טובות, לבדיקת יציבות העמודים מהסוגים השונים.

בתחום יציבות העמודים השונים, "מעבדות איזוטסט" אימצה בדיקה פשוטה יחסית, אשר פותחה בגרמניה. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר בדיקה מיוחד, ממוחשב, המנטר את מצב העמוד מעומק של מטר אחד ועד החלקים העליונים בו. הבדיקה יודעת להצביע על נזק שמתפתח ויש לתקנו, או לעיתים על נזק קשה, שמצריך הסרה מיידית של העמוד בשל סכנת חיים ממשית.

הבדיקה אינה יקרה ואינה כרוכה בהכנות משמעותיות. רשויות מקומיות רבות בישראל כבר אימצו את הבדיקה, ומבצעות אותה באופן שוטף. המעבדה מבצעת בדיקות יציבות ואיכות לכל סוגי העמודים, החל מזקפי נמל, עמודי תאורה, חשמל, טלפון, רמזורים, שילוט, ולאחרונה בשל הביקוש הגדל- אף בדיקות ליציבות  עצי דקל.

גיל גורן, מנהל היחידה לטכנולוגיות ניטור ובטיחות ב"מעבדות איזוטסט", ממליץ לרשויות לקיים בתחילת התהליך בדיקה מדגמית, באזורים שונים בעיר. בדיקה זו אורכת בדרך כלל מספר ימים בודדים ויכולה לחשוף באילו אזורים בעיר קיים סיכון גבוה יותר ואחוז גבוה יותר של כשלים. לאחר מכן יש להתחיל בבדיקה יסודית של האזורים שהתגלו כמסוכנים.

כמובן שאזורים החשופים לרוחות ערות וקרבה לים הינם מסוכנים יותר לעומת אזורים אחרים ויש לתעדף את הבדיקה בהם. בנוסף, יש להיזהר מאוד בעת התקנת שלטי פרסום וקישוטים, המהווים מעין "מפרש", שמכביד ומעמיס על העמוד מעבר למשקל אותו תוכנן לשאת מלכתחילה.

בבדיקות שהתקיימו כבר בערים רבות התגלו עשרות עמודים אשר היו במצב חמור, עד כדי סכנת נפילה מיידית. אפשר לומר בוודאות מלאה שהבדיקה חסכה נזק רב לרכוש וחשוב מכך, מנעה משמעותית מקרים של נזקי גוף ופציעות.