יבמ מנצלת את המשבר לרכישות

יום א', 10 ביולי 2022

יבמ מנצלת את המשבר לרכישות.: 

רכישה נוספת של סטארט-אפ ישראלי בתחום ניטור פעולות ונתונים בזמן אמת (Observability): החברה הישראלית  דאטה בנד (Databand.ai) נרכשת בידי IBM. סכום הרכישה לא פורסם, אך הוא מוערך על ידי גורמים בשוק בכ-150 מיליון דולר. זאת, אחרי רכישת גרנולייט הישראליית על ידי אינטל ב-650 מיליון דולר בחודש מרץ האחרון, ואפסגון על ידי סיסקו ב-500 מיליון דולר לפני כשנה.

בין המרוויחים הגדולים בעסקה: המייסדים ג'וש בן עמרם, יבגני שולמן וויקטור שפרן, והמשקיעות העיקריות בחברה: הקרנות האמריקאיות אקסל ובלאמברג. בחברה  המונה 40 עובדים סך הכל, הושקעו במשך ארבע השנים האחרונות כ-15 מיליון דולר בלבד, מרביתם מסיבוב בן 14.5 מיליון דולר בסיבוב השקעה שבו השתתפו אקסל ובלאמברג, ומספר משקיעי שלב מוקדם שהשקיעו סכומים נמוכים יותר, כמו F2 של יוצאי קרן ג'נסיס, דיפרנשיאל וקרן בסמר.

החברה אמנם אינה רווחית, אך היא פעלה ביעילות ותוך העסקה של מספר עובדים נמוך למדי - 40 איש סך הכל. באופן תאורטי היתה יכולה דאטה בנד להמשיך ולצמוח בשנים הקרובות, אלא שאווירת הצמצום הכלכלי הביאה את כל הצדדים להבנה שמדובר בנקודת זמן אופטימליית לעסקה. עבור IBM, מדובר בהשלמה של מוצר אחד, פיצ'ר, מתוך גלריית מוצרים בתחומי הענן, הדאטה, הבינה המלאכותית והאוטומציה שהיא מספקת כיום לארגונים.

עבור היזמים והמשקיעים, מדובר באקזיט מוצלח, המגלם תשואה של לפחות פי עשר על ההשקעה בתוך ארבע שנים, ועבור השוק - מדובר באיתות כי למשקיעים אבדה הסבלנות לתמוך לאורך זמן בפיצ'רים, וכי זוהי שעתם הגדולה של חברות הענק הבונות פורטפוליו מוצרים גדול בהתבסס על רכישות קטנות ומרובות.

עסקה זו מחזירה את ענף ההייטק הישראלי לימים שבהם חברות קטנות ובשלב מוקדם נרכשות בתמורה ל-100 או 150 מיליון דולר.