אפל מתכוננת להאטה: עוצרת גיוסים ומצמצמת הוצאות

יום ו', 29 ביולי 2022

APPLEענקית הטכנולוגיה האמריקאית מתכננת להאט את הגיוסים ואת הצמיחה בהוצאות בשנה הבאה בכמה חטיבות במטרה להתמודד עם מיתון אפשרי, כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג, לפי כמה אנשים המעורים בנושא, שביקשו להישאר בעילום שם. החברה גם האטה פעולת הסמארטפונים הקודמים. 

לפי הדיווח בבלומברג, המהלך נובע מתוך רצון להתנהל ביתר זהירות בזמנים של חוסר ודאות, אם כי לא מדובר במדיניות של כלל החברה.

בחברה מציינים שהשינויים לא ישפיעו על כלל הקבוצות בחברה, ואפל עדיין מתכננת לוח זמנים אגרסיבי של השקת מוצרים ב-2023, הכוללת אוזניות מציאות מעורבת - הקטגוריה החדשה והגדולה הראשונה שלה מאז 2015.

מניית אפל נפלה ב-2.1% בוול סטריט למחיר של 147.20 דולר לאחר הדיווח בבלומברג. המניה צנחה ב-17% מתחילת השנה, בדומה לשוק. מניות טכנולוגיה נוספות ירדו במסחר לאחר הדיווח. 

אלפבית, אמזון, מטא וסנאפ וכן חברות טכנולוגיה נוספות בעמק הסיליקון נקטו צעדים משלהן בשבועות האחרונים כדי לרסן את הוצאותיהן ולהאט את גיוס העובדים נוכח המצב הכלכלי. מיקרוסופט, טסלה ומטא הרחיקו לכת ואף הודיעו על פיטורים.

אפל, שבסיסה בקופרטינו, קליפורניה, מקצה סכום מסוים של כסף לכל חטיבה מרכזית מדי שנה עבור הוצאות על מחקר ופיתוח, משאבים וגיוס עובדים. לפי בלומברג, בשנת 2023 יקבלו חלק מהחטיבות תקציב נמוך מהצפוי. 

לפי הדיווח, אפל לא תגדיל את מצבת העובדים בחטיבות מסוימות ב-2023, לעומת שנה רגילה שבה היא בדרך כלל מגדילה את כוח האדם ב-5% עד 10%. כמו כן בחטיבות מסוימות החברה מתכננת לא לאייש משרות לאחר עזיבת עובדים.

דובר של אפל סירב להגיב על הדברים לבלומברג. 

באחרונה אפל מתמודדת עם אתגרי שרשרת האספקה, כולל השבתת הייצור בסין בחודשים האחרונים. אפל הזהירה באפריל שהבעיות יעלו לה עד 8 מיליארד דולר ברבעון האחרון.