הוזלת הטלפון הקווי: המחיר שגובה בזק יקוצץ ב-40%

יום ש', 25 בדצמבר 2021
 
משרד התקשורת פרסם  את החלטתו להפחית את תעריפי שירות הטלפון הקווי ברשת בזק, בעקבות שימוע שנערך במשרד.
 
המהלך צפוי להוזיל את התעריפים לצרכן ב-40%, לחסוך לציבור כ-400 מיליון שקל בשנה ולהוריד את התשלום החודשי של מנויי הטלפון מ-50-60 שקל בחודש בממוצע ל-30-40 שקל. אם נכונה הערכת המומחים, מדובר במאות מיליוני שקלים שייגרעו מהכנסות בזק ובחסכון שנתי ממוצע של מאות שקלים למשק בית.
 
ההוזלה היא חלק מרפורמה  כללית בבזק כאשר החברה שואפת להיכנס יותר למרחבי שוק התקשוב.
בתוך כך בזק מתרחבת לתחום הענן: רכשה 70% מחברת CloudeEdge.
 
שוק הטלפוניה הקווית נחשב לשוק מיושן וקטן יחסית עם 1.4 מיליון לקוחות בלבד, כאשר משקי בית רבים לא מחזיקים אפילו בטלפון קווי של בזק. עם זאת, הלקוחות שעושים שימוש בטלפון קווי הם במידה רבה לקוחות שבויים, דוגמת משתמשים מבוגרים או מהמגזר החרדי, שאין להם חלופה אחרת - והם נאלצים לשלם את התעריפים הגבוהים יחסית שדורשת בזק. 
 
עדכון התעריפים מבוסס על חוות דעתם הכלכלית של פרופ' ראובן גרונאו וד"ר עופר רז-דרור, אשר מצביעה על רווחיות חריגה לחברת בזק שאינה מגולגלת לצרכן. כיום, תעריפי בזק הם תעריפים קבועים העומדים על 49.5 שקלים דמי שימוש, 6 אג' לדקה עבור שיחה לטלפון נייח ו-11 אג' לדקה עבור שיחה לטלפון נייד (ללא מע"מ).
 
תהליך הורדת התעריפים צפוי לקרות בשני שלבים: בשלב הראשון התשלום החודשי הקבוע יופחת ל-35 שקלים (כולל מע"מ) ותעריפי דקות השיחה לא ישתנו; בשלב השני התשלום הקבוע יעמוד על 24.36 שקלים כולל מע"מ (20.82 שקלים ללא מע"מ), ותעריפי השיחות ישתנו כך שמחיר שיחה לנייח יעמוד על 1.4 אג' לדקה, ומחיר שיחה לנייד יעמוד על 7.4 אג' לדקה (ללא מע"מ). תעריפים אלו יקבעו כמחירי מקסימום לצרכן. השלב הראשון יחל בתחילת אפריל, והשלב השני יחל ב-1 ביולי 2023.