מי מוביל במדד הערים הירוקות בישראל

יום ג', 7 בדצמבר 2021
 
הערים הכי ירוקות בישראל, שמציעות לתושבים סביבה ירוקה, לפי מדד גיאוקרטוגרפיה, הן מודיעין, עכו, יקנעם עילית ושוהם. אחריהן מדורגות בצמרת הטבלה בהפרש קטן ערד, יבנה, כרמיאל ומגדל העמק. הערים הפחות ירוקות: בני ברק, קריית אתא, יהוד-מונוסון וטבריה. מעט מעליהן מדורגות חיפה וקריית ביאליק. 
 
כ-30% מהיישובים היהודיים הגדולים כוללים בממוצע כ-10 מ"ר ירוק לתושב. ב-17% מהערים השטח הירוק או השטח הציבורי הפתוח הוא פחות מ-5 מ"ר לנפש, כמחצית ממה שצריך להיות על פי הנחיות מוסדות התכנון. המרחק הממוצע של כלל תושבי ישראל לגינה סמוכה הוא כ-150 מטר. בערים החדשות המרחק מתקצר.
ירושלים קיבלה ציון נמוך יחסית, 53 נקודות מתוך 100, לעומת תל אביב שקיבלה ציון 70. ערי השרון, שידועות באיכות החיים שלהן, כמו רעננה, הוד השרון, רמת השרון וכפר סבא, לא דורגו בצמרת הטבלה. 
 
כך עולה ממחקר שערכה ד"ר רינה דגני, מבעלי גיאוקרטוגרפיה, חברת הנהלת הפורום הישראלי לעירוניות. לדברי עורכי המחקר, המידע על ערים ירוקות לוקה בחסר רב, אין אחידות ואיסוף עקבי של הנתונים.
 
צוין כי בשנים האחרונות, בעקבות העיור הגובר והצורך בציפוף הבנייה, גובר גם העיסוק בשטחים הפתוחים בתוך הערים. בניגוד לשמורות טבע מוגנות, המרוחקות יחסית מהערים, שטחים אלה משמשים את האוכלוסייה ברמה יומיומית, כגינות משחקים, פינות חמד ומקום לשאוף אוויר צח ולראות מעט ירוק בעיניים.
 
בהיעדר נתונים כלל ארציים, פיתחה גיאוקרטוגרפיה מדד שמאפשר להשוות את רמת זמינות השטח הירוק והשטח הפתוח בכל יישוב בישראל, על פי נתוני מערכות המידע של החברה.
המדד מדרג את ערי ישראל בהתאם להיקף השטחים הירוקים והפתוחים ועל פי רמת הנגישות לשטחים אלה. המדד לא מתייחס בשלב זה לאיכות השטח. יש כמובן הבדלים בין שטח מגונן באופן אינטנסיבי, לבין שטח ציבורי פתוח.
 
במדד הוגדרו 5 פרמטרים לאומדן עוצמת ה"ירוק" בכל עיר:
 
1. סך הכל שטח ירוק לתושב. שטח זה כולל גינות ציבוריות, שטחים ללא גינון וטבע עירוני. לא נכלל ים, אלא אם כן יש לו גינה מוגדרת.
 
2. מרחק ממוצע בין בתי המגורים לשטח הירוק הקרוב אליהם.
 
3. הפריסה הגיאוגרפית של השטחים הירוקים - מספר גינות לאלף יחידות דיור.
 
4. גודל משבצת ירוקה ממוצעת בעיר.
 
5. צפיפות לקמ"ר.
 
המדד חושב ל-70 היישובים היהודיים בישראל, שגודלם יותר מ-20,000 תושבים. ניתוח המידע ביישובים הלא יהודיים ייערך בהמשך.
 
חשוב להכליל במדד הירוק גם עצים ותכסית צל – שני פרמטרים שהשפעתם על איכות הסביבה העירונית קריטית בצמצום החום ושמירת המגוון הביולוגי. שטח ירוק שכולל רק דשא פתוח לא יהיה רלוונטי בימים חמים.
 
הנורמה הנדרשת
 
אומדני גיאוקרטוגרפיה מלמדים כי ב-20 יישובים (כ-30% מ-70 היישובים היהודיים הגדולים בישראל) יש כ-10 מ"ר ירוק בממוצע לתושב. ב-12 יישובים (17%) השטח הירוק הוא פחות מ-5 מ"ר לנפש. בקבוצת חסרי השטח הירוק נכללים יישובים חרדים חדשים יחסית כמו אלעד, מודיעין עלית וביתר עלית ויישובים ותיקים כמו בני ברק, בת ים, גבעתיים ופתח תקווה.