ביקורת חריפה על הכשל הטכנולוגי תפעולי של איכוני השב"כ

יום ב', 29 בנובמבר 2021
 
ביקורת חריפה על הכשל הטכנולוגי תפעולי של איכוני השב"כ.
 
לפי מחקר של גורמי מקצוע , "אמונה ביכולת של כלי שב"כ לעצור את התפשטות המגיפה הורידה בצורה מאוד משמעותית את המוטיבציה להתקין את האפליקציה ועודדה להסיר אותה"; בנוסף, נתוני משרד הבריאות מוכיחים שהיעילות של האיכונים נמוכה מאוד, ובעזרתם התגלו רק בין 3%-5% מהחולים.
 
איכוני שב"כ הופעלו כמעט ללא בקרה נאותה. האיכונים, לא רק שאינם מסייעים להגבלת התפשטות הקורונה. למעשה, הם אפילו עלולים להזיק למאמצים להלחם בה.
 
הכישלון שלהם לסייע באיתור נשאים לא מבוסס על משאלות לב או על הערכות, אלא על נתוני משרד הבריאות עצמו. "הנתונים מהגל השני מראים שהיעילות של כלי שב"כ, כלומר שיעור החולים שהתגלו מבין המגעים האפשריים שאותרו בלעדית בעזרת איכוני שב"כ, נע בין 3% ל-5%", נכתב בנייר עמדה של התנועה לזכויות דיגיטליות, שנשלח לחברי ועדת החוקה וועדת החוץ והביטחון. 
"משרד הבריאות טוען ליעילות של 6.3%, אולם לפי הדיווחים האחרונים של סוף הגל השני, שב"כ איתר בלעדית 87,073 אנשים שהיו בסבירות גבוהה במגע קרוב עם חולה ולכן נדרשו להיכנס לבידוד. מתוכם, רק 2,220 אנשים אובחנו לבסוף כחולים. אם כן, יעילות איכוני שב"כ עומדת על 2.7% בלבד. בתקופה זו התגלו 24,408 חולים חדשים. כלומר איכוני שב"כ הביאו לגילוי של 9.1% מהחולים בלבד, בעוד 90.9% מהחולים התגלו בעזרת חקירות אפידמיולוגיות אנושיות או בבדיקות קורונה".
 
לפי הדו"ח של התנועה לזכויות דיגיטליות, מדובר במגבלה שנובעת מאופן הפיתוח של כלי שב"כ. "הכלי לא תוכנן ולא נבנה כדי להתמודד עם איכונים של טלפונים מדור 2, ולכן אינו יכול לספק מענה נאות לאיתור מגעים של בעלי טלפונים העושים שימוש ברשת דור 2", נכתב. "כלומר, כל אדם שרוצה להימנע מאיכוני שב"כ צריך לעדכן את הגדרות מכשיר הטלפון הנייד שברשותו כך שהטלפון יפעל ברשתות דור 2 בלבד – פעולה טכנית פשוטה יחסית ברוב הטלפונים החכמים".
באגודה לזכויות האזרח מזכירים גם שהתנאים כיום שונים משמעותית מאלו שבהם הופעל הכלי בעבר. "לא ברור מה התועלת במעקב אחר אזרחים כאשר מרביתם המוחלט מחוסן ופטור מבידוד. נראה שיש פה אמצעי רחב יתר על המידה שלא מתאים לתכלית", כתבו שם למשרד היועץ המשפטי לממשלה.
 
עתה מצהיר שר הבריאות כי האיכונים שיעשו בימים אלה מכוונים רק לציבור קטן שהיה במגע ישיר עם הואריאנט החדש מדרום אפריקה.