שיתוף פעולה אסטרטגי בין ישראל לארה״ב בתחום הטכנולוגיות המתקדמות

יום ה', 14 ביולי 2022

בהמשך להצהרה המשותפת של ראש ממשלת ישראל יאיר לפיד ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנושא תחילתו של שת"פ אסטרטגי בתחום הטכנולוגיות המתקדמות וחיזוק שיתופי הפעולה המדעיים בין ישראל לארה"ב, המטה לביטחון לאומי מוביל את שיתוף הפעולה האסטרטגי במסגרתו משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות בסיוע משרדי ממשלה נוספים, יובילו את הצוותים המקצועיים בתחומי בינה מלאכותית, מחשוב קוואנטום, היערכות למגיפות ואקלים, במסגרת שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב בטכנולוגיות מתקדמות.

המשרדים יעניקו את המעטפת לעבודה המשותפת מצד הממשל הישראלי. צוותי העבודה המקצועיים הצפויים להתחיל לפעול בחודשים הקרובים יהוו את התשתית המקצועית להקמת המסגרת לדיאלוג טכנולוגי – אסטרטגי שיעמיק באופן משמעותי את השותפות האסטרטגית בטכנולוגיות חוד החנית (cutting edge).

צוין כי מטרתו של השת"פ לתת ביטוי למערכת היחסים המיוחדת בין ארה"ב וישראל, לעגן את השותפות בין המדינות ולמצב את מעמדה של ישראל בין בנות בריתה המובילות של ארה"ב בתחום הטכנולוגי, הנמצא בראש סדר היום הבין-לאומי. עבודת הצוותים המקצועיים היא ביטוי למחויבות שתי המדינות להתמודדות עם אתגרים באמצעות פיתוח פתרונות טכנולוגיים כבסיס לשילוב כוחות משמעותי, שיעצב את העשור הבא.

בימים אלה, שבהם הטכנולוגיה עומדת בחזית התחרות בין תרבויות, מדינות ותפיסות עולם. בניה נכונה של העוצמה המדעית והטכנולוגית של ישראל בשיתוף פעולה עם ארה"ב, תוך מינוף הקהילה המדעית הישראלית, החברות הישראליות והכלכלה הישראלית הינה תשתית קריטית לשמירה על החוסן הלאומי של ישראל. שיתופי פעולה מדעיים ממוסדים בין המדינות יתרמו רבות לקידום המדע בישראל ולחשיפה לתשתיות מדע ייחודיות הנמצאות בארה"ב. כמו כן, שיתוף הפעולה צפוי להביא לפתרונות חדשניים שיסייעו להתמודדות עם אתגרים עולמיים, מעבר לגבולות ישראל וארה"ב.