ישראל בפיגור: מול ההצהרות - רק בעוד שנתיים 17% מהמונים החשמליים יהיו חכמים

יום ד', 5 בינואר 2022

 

מסתבר כי הפרסומות והרעש התקשורתי מקדימים בהרבה את הפעלת החדשנות בנושא : "מוני חשמל חכמים"

ישראל מדשדשת: בעוד שנתיים רק 17% מהמונים החשמליים יהיו חכמים
רשות החשמל אישרה לחברת החשמל להתקין 450 אלף מונים חכמים בתוך שנתיים. למעלה מ-2 מיליון משקי בית נוספים יצטרכו להמתין לתורם. המשמעות היא עיכוב ביכולת של צרכנים להצטרף למהפכת האנרגיה ולרכוש חשמל בתמחור דינמי המבוסס על שינוי שעות הצריכה
 
הפיגור החמור בהתקנת מוני  חשמל חכמים פוגע בכל הרפורמה לטובת חסכון באנרגיה.
מומחים אומרים כי "יש הרבה סיבות שגורמות לכך שמדינת ישראל מדשדשת מאחור ושא ההתמודדות עם משבר האקלים, המעבר לאנרגיות מתחדשות והפחתת הזיהום. אחת מהן היא הפריסה המצומצמת של מוני חשמל חכמים, שמאפשרים לצרכנים להצטרף למהפכת האנרגיה ולרכוש חשמל בתמחור דינמי המבוסס על שינוי שעות הצריכה שלהם."
 
לכאורה  מדובר בצעד משמעותי, אך כשיודעים שמדובר ב-17% מהם בלבד. אם נוסיף להם את 40 אלף משקי הבית בהם מותקן כבר היום מונה חכם (1.5%), עדיין לא מגיעים אפילו לחמישית מכלל משקי הבית בישראל.
לשם השוואה, מנתוני רשות החשמל עצמה עולה כי שיעור פריסת המונים החכמים באיחוד האירופי עומד נכון להיום על כ-70% מכלל המונים. 
 
המונים החכמים חוסכים את הצורך בהגעת עובדי חברת החשמל פיזית לארון החשמל כדי לקרוא את הנתונים, ומאפשרים לקרוא את הנתונים מרחוק. השימוש במונים חכמים מגדיל לאין ערוך את כמות המידע המועבר מהמונה למספק, ולדוגמה מצרכן ביתי במונה פשוט נאספות בממוצע בשנה שש תצפיות (אחת לחודשיים), ואולי ממונה רציף נאספות אלפי תצפיות. 
 
בנוסף המונים החכמים מאפשרים תקשורת דו-כיוונית וחושפים את הצרכן למגוון רחב של שירותים נוספים. אחד מהם הוא האפשרות להתנתק מחברת החשמל ולרכוש חשמל מספקים פרטיים, במודל המבוסס תמחור דינמי, כלומר תשלום גבוה בשעות השיא ונמוך בשעות השפל. מעבר לאנרגיות מתחדשות יחייב את הצרכנים להתרגל לתמחור זה והוא גם מעודד התייעלות אנרגטית. 
 
אבל רוב החלומות בתחומים הללו נשארים בשלב זה על הנייר בלבד.