בית המשפט העליון בארה"ב בוחן תביעה של ווטסאפ נגד NSO

יום ג', 7 ביוני 2022

 בית המשפט העליון ביקש חוות דעת מהממשל על תביעה של ווטסאפ נגד NSO

באוקטובר 2019 תבעה ווטסאפ את החברה הישראלית בטענה שניצלה פרצה באפליקציית המסרים כדי להתקין את תוכנת הריגול במכשירים של 1,400 אנשים. בית המשפט בוחן את הערעור שהגישה NSO לגבי החלטת ערכאה נמוכה יותר, שאפשרה להמשיך בתביעה.

עתה מתבקשת חוות דעתו של ממשל ביידן בשאלה אם העליון צריך לדון בתביעה של החברה-הבת של מטא, ווטסאפ, נגד קבוצת NSO. בתביעה טוענת ווטסאפ כי החברה הישראלית ניצלה פרצה באפליקציית המסרים כדי להתקין את תוכנת הריגול. בית המשפט בוחן את הערעור שהגישה NSO לגבי החלטת ערכאה נמוכה יותר, שאפשרה להמשיך בתביעה. 

חברת הריגול טענה כי היא פעלה כסוכנת עבור ממשלות זרות שזהותן לא פורסמה כאשר התקינה את תוכנת פגסוס. אפליקציית המסרים מסרה כי התוכנה שימשה למעקב אחרי 1,400 אנשים, ובהם עיתונאים, פעילי זכויות אדם ומתנגדי משטר. בית המשפט העליון ביקש עוד ממשרד המשפטים להגיש מזכר שבו הוא מוסר את חוות דעתו לגבי הסוגיה.

בסוף 2019 תבעה ווטסאפ את NSO וביקשה צו מניעה ופיצויים, לאחר שהאשימה את חברת הריגול בפריצה לשרתים של ווטסאפ ללא אישור שישה חודשים קודם לכן כדי להתקין את רוגלת פגסוס במכשירי הסלולר של יעדי המעקב. חברת הריגול חזרה וטענה כי הרוגלה משמשת כדי לעזור לרשויות חוק וסוכנויות ביון להילחם בפשע ולהגן על הביטחון הלאומי.