הישג היסטורי של מהנדסי ואדריכלי הערים בישראל

יום ד', 3 באוגוסט 2022

משרד האוצר ומשרד הפנים חתמו על הסכמי שכר לשימור וגיוס עובדים בוועדות התכנון והבניה ברשויות המקומיות. יו"ר איגוד מהנדסי ואדריכלי ערים, שקידם את ההסכם ההיסטורי, אדריכל צחי כץ: "ברצוני להודות לשרה איילת שקד על ההבנה שללא העובדים במחלקות התכנון ברשויות המקומיות משבר הדיור לא יוכל להגיע לפתרון"

הפתרון למשבר הדיור מתחיל בכוח אדם: שכרם של עובדי התכנון והבניה ברשויות המקומיות צפוי לעלות בקרוב במטרה לתת מענה לתחרות הלא הוגנת בין השכר בשירות הציבורי ברשויות המקומיות לעומת השכר בשוק הפרטי. זאת לאור מגמה הולכת וגוברת של עזיבת עובדי התכנון והבניה ברשויות המקומיות לשוק הפרטי מצד אחד והקושי בגיוס עובדים מצד שני.

לאור זאת נחתמו שלושה הסכמים, לאחר שאיגוד מהנדסי ערים הציף את הבעיה וקידם את הפתרון בהובלת שרת הפנים איילת שקד.

לפי ההסכם הראשון יוענקו לחלק מהעובדים עד 18 אלף שקלים במסגרת גיוס ושימור עובדים. הסכם זה מתבסס על מודל גיוס ושימור ויאפשר בידי הרשויות המקומיות לשמר עובדים בעלי ידע וניסיון רב ומצד שני לגייס עובדים חדשים ובכך להקטין את יתרון השוק הפרטי בהעסקת העובדים בתחום.

ההסכם השני הינו מודל אשר מיועד גם למנהלי המחלקות באגפי התכנון, אשר יאפשר תוספת של עד 12 אלף שקלים בשנה, בהתאם לעמידתם ביעדים.

ההסכם השלישי נוגע לשיפור שכרם של מהנדסי הוועדות המרחביות.

יו"ר איגוד מהנדסי ואדריכלי ערים, אדריכל צחי כץ: "מדובר בהישג היסטורי וחסר תקדים עבור עובדי הוועדות המקומיות, מנהלי המחלקות ומהנדסי הועדות המרחביות במספר היבטים. הראשון: בעיצומו של משבר הדיור בו נמצאת המדינה, וערב בחירות, הצלחנו לרתום את משרדי הפנים והאוצר להבין כי הפתרון למשבר הדיור הוא לא רק בחקיקת חוקים והתקנת תקנות - אלא גם בראיית העובדים, שבלעדיהם אין מיישמי מדיניות.

השני: במציאות הקשה שבין היכולת של השלטון המקומי להתחרות במגזר הפרטי בשימור וגיוס עובדים איכותיים.

השלישי: בשנת 2023 כשייפתחו הסכמי השכר בין ההסתדרות לממשלה, הישגים שהושגו יהיו נקודת הפתיחה לבניית הסכמי שכר ארוכי טווח שיתאימו לאתגרים ולמשימות שעומדות בפני עובדי מחלקות התכנון כחוליה מרכזית באתגרי הדיור העומדים בפני מדינת ישראל בעשורים הבאים.

ברצוני להודות לשרה שקד על ההבנה שללא העובדים אתגרי הדיור לא יוכלו להגיע לפתרון, על האומץ, על הדחיפה ועל כך שלא הרפתה ורתמה את משרד האוצר למאמץ הלאומי".

קרדיט צילום-חני ספקטור מכלוף