פרסום מאיץ יזמות נשים ורכש מגדרי

יום א', 8 במאי 2022

 

מאיץ היזמות לנשים (WEA) הודיע על פרסום תקציר תמיכה ((Advocacy Briefשכותרתו "הערך האסטרטגי של הרכש: מדוע רכש מגיב מגדרי הגיוני מבחינה עסקית" המציג ראיות משכנעות ליתרונות לחיזוק השתתפותן של נשים בשרשראות האספקה במגזר הפרטי במימוש צמיחה כלכלית כוללת ופיתוח בר קיימא.

תקציר התמיכה, שפותח על ידי נשות האו"ם ומומן על ידי Mary Kay Inc.  לתמיכה ב-WEA, מדגיש את הנסיגה בהתקדמות בהשגת שוויון מגדרי כתוצאה ממגפת קוביד-19, כמו גם כיצד רמות הולכות וגדלות של חוסר ביטחון כלכלי, הפרעות בשרשרת האספקה וזעזועים אקלימיים וסביבתיים חסרי תקדים משפיעים באופן לא פרופורציונלי על נשים בהתחשב במעמדן הלא שוויוני בחברה.

הפרסום מזכיר מחקרים קודמים המראים כי לכלכלות יש הזדמנויות טובות יותר לצמוח והן עמידות יותר בפני משברים אם לנשים ולגברים יש זכויות שוות. עם זאת, נותרו אתגרים עצומים. נשים יזמיות ממשיכות להתמודד עם מכשולים רבים, כולל היעדר גישה להון בשוק המקומי והבינלאומי כאחד; פחות רשתות יזמות בהשוואה לגברים; ומדיניות שמרתיעה השתתפות של נשים בשוק העבודה. ברחבי העולם, בעוד שאחד מכל שלושה עסקים נמצא בבעלות נשים,  נשים זוכות רק באחוז אחד מההוצאה העולמית של תאגידים גדולים.

חוקי מגדר לא שוויוניים פוגעים גם בהזדמנות הכלכלית של נשים. לדוגמה, כמעט 2.4 מיליארד נשים בגיל העבודה עדיין אינן נהנות מאותן זכויות כלכליות כמו גברים. למרות נתונים סטטיסטיים אלה, נשים יזמיות נשארות פתרון לאתגרים רבים שהעולם מתמודד איתם כיום והראיות מראות שיש קשר ישיר בין עלייה ביזמות נשים וצמיחה כלכלית, פיתוח בר קיימא וחברות כוללניות וגמישות יותר.

הנתונים המוצגים בתקציר התמיכה מתארים כיצד אימוץ מדיניות ופרקטיקות של תגובה מגדרית (GRP) באמצעות תהליכי רכש הוא מנוף אסטרטגי למתן את ההשפעה של החסמים המבניים שנשים מתמודדות איתם ובמקביל לשפר עסקים ולחזק כלכלות. תקציר התמיכה מזהיר כי אי אימוץ GRPהוא הזדמנות מבוזבזת. הראיות ברורות. צמצום אי השוויון המגדרי טוב לעסקים וזו כלכלה חכמה.

"רכש מגיב מגדרי משפיע על רווחיות החברה, הפחתת סיכונים, חדשנות וקיימות. כאשר נשים יזמיות מודרות מצינור הרכש, חברות מסתכנות בהשארת כמות ניכרת של כישרון, יצירתיות ומומחיות על השולחן. GRPהיא אסטרטגיה עסקית מנצחת, כמו גם זרז רב עוצמה לשינוי", אמרה דבורה גיבנס, מנהלת תפעול ראשית במרי קיי בע"מ ומייסדת WEA.

כדי ליידע את תקציר התמיכה, נשות האו"ם עסקו ביותר מ-350 בעלי עניין ב-2021, מתוכם למעלה מ-150 חברות מהמגזר הפרטי, ושילבו 7 מקרי בוחן על מסעות הרכש של חברות כדי ליצור בסיס ראיות לכך שעסקים צריכים לאמץ רכש מגיב מגדרי. מעורבות בעלי העניין לבשה צורה של ראיונות, סקר וקהילה של פרקטיקה, שנהנתה מהפצה במגוון רחב של רשתות, כולל החברות והרשתות של האו"ם  UN Global Compact's(UNGC).

כפי שמציין תקציר התמיכה "פיתוח כוללני ובר קיימא הוא בעל חשיבות עליונה עבור עסקים המבקשים הן לייצב את עצמם בכלכלה תנודתית והן ליהנות מצמיחתה העתידית. הרחבת אי השוויון המגדרי פוגעת בכל החברות, כולל נשים יזמיות החיוניות לשרשראות אספקה חזקות וגמישות ובעסקים המסתמכים עליהן".