ממשלת אוקראינה אישרה לגליזציה של מטבעות קריפטו ונכסים דיגיטליים

יום ה', 17 במרץ 2022

כדי להקל על תזרים המזומנים והתרומות אליה - ממשלת אוקראינה אישרה לגליזציה של מטבעות קריפטו ונכסים דיגיטליים. זהו צעד יוצא דופן גם לגבי מדינות "נורמליות" כולל ישראל כאשר בנק ישראל מגשש את דרכו בתחום זה.

הנשיא ולדימיר זלנסקי חתם  על חוק המסדיר את הסיווג, את הרגולציה ואת המעמד החוקי של קריפטו במדינה. השוק יפוקח על ידי ועדה ייעודית ואתרי המרה יוכלו לפעול על פי חוק. משרד האוצר האוקראיני מנסח כעת תיקונים לחוקי המיסוי המקומיים, בהתאם לחוק החדש.
 
לפי הודעה של משרד הדיגיטציה האוקראיני החוק החדש מסדיר את המעמד החוקי, הסיווג, הבעלות והרגולציה של נכסים דיגיטליים, וכן את דרישות הרישוי לספקי שירותי קריפטו, 
 
עוד לפי הודעת המשרד, שוק הקריפטו במדינה יפוקח על ידי הוועדה האוקראינית הלאומית לביטחונות ולשוק ההון, ואתרי המרה יוכלו לפעול באופן חוקי ובנקים יפתחו עבורם חשבונות. מחוקקי המדינה יצטרכו "לעצב ולבצע מדיניות בתחום הנכסים הווירטואליים, לקבוע את סדר המחזור שלהם, להוציא רשיונות לספקי שירותים בתחום ולפקח ולעקוב אחר הנעשה בו", קובעת הודעת הממשלה. 
 
מעריכים כי אוקראינה קיבלה לפחות 100 מיליון דולר בתרומות קריפטו בשלושת השבועות האחרונים מאנשים שביקשו לתמוך בהגנתה ובמאמצים ההומניטריים. החוק עבר בפרלמנט ב-17 בפברואר, לאחר שזלנסקי דחה גרסה קודמת שלו, שאושרה בספטמבר 2021. 
כעת, לדברי הממשלה, משרד האוצר האוקראיני עובד על תיקונים לחוקי המיסוי המקומיים כדי שיתאימו לתנאי השוק החדשים.