ללמוד מאסטוניה

יום ש', 9 באפריל 2022

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

בשעה שבישראל ניהול הצבעה במערכת הבחירות  וכן סיכומיה וניתוחיה נעשים בעיקר ידנית- כמו גם  שירותי הממשלה ברובם עדיין מחייבים עמידה בתור ומילוי ידני של עשרות טפסים - בעולם כבר מתקדמים הרבה יותר.

עם זאת רוב הדמוקרטיות ברחבי העולם, כולל ארה"ב, עדיין מתלבטות אם הצבעה מקוונת היא כדאית או מעשית בכלל.

בראש רשימת הדיגיטציה של כל השירותים הציבוריים נמצאת אסטוניה.

תושבי  אסטוניה יכולים להצביע באינטרנט מאז 2005. הם עדיין יכולים לעמוד בתור בגשם כדי לסמן את התיבה באופן אישי אם הם רוצים, אבל כמעט מחצית מהאוכלוסייה בוחרת להצביע באינטרנט במקום.

והצבעה היא רק דוגמה אחת לכך שלבזבז זמן כדי לבקר במשרד ממשלתי באופן אישי היא משימה טיפשית באסטוניה.

הודות למערכת מקוונת שנבנתה סביב כל תושב בעל זיהוי דיגיטלי - המשתמשת בכניסה יחידה כדי לגשת לכל שירות ממשלתי ומעניקה להם חתימה דיגיטלית מחייבת מבחינה משפטית - הכל, החל מהגשת הצהרות ותשלום מיסים ועד רישום לידת ילד יכול להיעשות תוך דקות ספורות. מהנוחות בכורסא של הבית.

האנליסטים מציינים כי היתרונות של השירותים הציבוריים הדיגיטליים של אסטוניה הם רבים, החל מסכום הכסף שזה חוסך למדינה - מוערך ב-2% מהתמ"ג שלה. זה מאפשר לה להרשות לעצמה בין היתר לפתח צבא, אמר היועץ לשעבר לממשלת דיגיטל, Marten Kaevats, שהוא חיוני במדינה חברה בנאט"ו הגובלת ברוסיה התוקפנית.

המדינה הבלטית, שאוכלוסייתה מונה רק 1.3 מיליון תושבים, קיבלה חזרה את עצמאותה מברית המועצות לשעבר ב-1991 ויש בה מיעוט רוסי גדול. או, כפי שמגדיר זאת קאוואטס: "אנחנו מדינה קטנה בשערי אימפריאליסט טורף".