האם גוגל וגייטס עומדים להתחרות בחברת החשמל?

יום ש', 1 בינואר 2022

האם אנו עומדים לפני מהפכה דרמטית בכל הנוגע ליצור חשמל?

נודע שמייסד מיקרוסופט בייל גייטס, גוגל ומספר קרנות הון סיכון פרטיות השקיעו לאחרונה כ-1.8 מיליארד דולר

בחברה שמתיימרת להחליף את כל תחנות החשמל בעולם בשנים הקרובות בכאלו שיספקו את כל תצרוכת החשמל

העולמית ללא זיהום כלל, כך לפי כתבה שפורסמה  בעיתון בוסטון גלוב.

לחברה החדשה לאנרגיה  קוראים Commonwealth Fusion Systems, והיא הוקמה על ידי מדענים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס סמוך לעיר קיימברידג' שבמדינה. המדענים שהקימו אותה טוענים כי הצליחו להוכיח את היתכנותה של הפקת חשמל בטכנולוגיה בשם היתוך גרעיני. מדובר בטכנולוגיה שנחקרת לכל הפחות מאז שנות ה-50, אז בנו מדענים סובייטים מכונה ניסיונית שתחמם פלזמה לטמפרטורה של מעל 100 מיליון מעלות צלזיוס כדי לגרום לאטומים להתפרק ולפלוט אנרגיה רבה.
עם זאת, מאז תחילת המחקר בנושא ועד כה לא הצליח אף אחד להוכיח את יעילותה של הטכנולוגיה: כל הניסיונות לייצר אנרגיית היתוך דרשו השקעה של כמויות אנרגיה עצומות, שהפכו את השימוש בה ללא כדאי. ב-2005 אישרה צרפת הקמה של כור כזה, והוא אמור היה להיפתח בשנה שעברה ולהפיק פי 10 אנרגיה מכפי שהושקעה בו, אך כרגע נראה שלא ייפתח לפני 2026, אם בכלל.
בשנה האחרונה הושגו מספר התקדמויות בתחום: בחודש מאי הצליחו מדענים סינים לבצע תהליך היתוך למשך 101 שניות, ובסתיו האחרון טענו אנשי MIT כי הצליחו להוכיח היתכנות של יצירת כור היתוך מחומרים זולים יחסית שמחוללים את השדות המגנטיים העוצמתיים הדרושים לתהליך. עם זאת, כפי שמציין אחד מעמיתיהם, ההוכחה תיאורטית בלבד, ולא בוצע כל ניסוי שידגים אותה.
כל זה לא הפריע לגוגל, גייטס ואנשי הון סיכון להשקיע יותר משני מיליארד דולר בחברה, שכעת נמצאת בשלבים ראשונים של בניית כור היתוך בשטח של 190,000 מ"ר, שלפי החברה ייצר עד 2025 יותר אנרגיה מכפי שמושקעת בו, ועד 2030 הם מקווים שהוא יוכיח את היתכנות הטכנולוגיה והם יוכלו להתחיל לבנות 10,000 תחנות חשמל מבוססות כורי היתוך בהספק של 200 מגה-ואט כל אחת, שיחליפו את רוב תחנות החשמל בעולם.