ארגון WEA לקידום מעמד האישה קורא להשקעה ביזמות נשים

יום א', 3 באפריל 2022

 

במסגרת זיהוי הקשר בין שינוי אקלים ובין אי-שוויון מגדרי, הארגון להאצת יזמות בקרב נשים (WEA) כינס ב-18 במרץ נציגים בכירים של השותפים המייסדים על מנת לדון בתפקיד המפתח שממלאת היזמות הנשים בסלילת הדרך לקראת ההסתגלות לשינוי האקלים, מיתונו והתגובה לו ובשאלה כיצד יזמיות, כמחוללות שינוי, תורמות ליצירת חברה בת-קיימא ומשלבת במידה רבה יותר לכולם.

האירוע שם דגש על חשיבותה המכרעת של יזמות נשים ככוח המניע העיקרי להתגברות על שינוי האקלים, הצורך לדון במחסומים מבניים ותרבותיים העומדים בפני הזדמנות כלכלית לנשים וכיצד לתמוך ביזמיות כמספקות פתרונות בכדי לפתח רעיונות חדשניים ולהשקיע בהם. אירוע זה דן גם בדרכים בהן ניתן להאיץ הזדמנות כלכלית לנשים באמצעות רכישה תואמת מגדר וקרא למידה רבה יותר של מחויבות להזניק שינוי עבור נשים ברחבי העולם על ידי הצטרפות לארגון.

צוין כי מבחינה היסטורית, יזמיות עמדו בפני מכשולים רבים , לרבות היעדר גישה להון, מספר קטן יותר של רשתות יזמות, יחסית לגברים ומדיניות שמרפה את ידיהן של נשים בכל הנוגע להצטרפות למעגל העבודה. המחסומים הללו הופכים מורכבים אף יותר בשל חוקים בלתי שוויוניים. מחקר שנערך השנה על ידי הבנק העולמי מעלה כי כמעט 2.4 מיליארד נשים בגיל עבודה עדיין אינן נהנות מאותן הזכויות הכלכליות מהם נהנים גברים.

מתוך 190 המדינות שנבדקו במחקר, 178 משמרים מחסומים חוקיים, המונעים מנשים השתתפות כלכלית מלאה, בעוד נשים עדיין מתמודדות עם צורות כאלה ואחרות של הגבלות בתעסוקה. ב-95 מדינות, לא מובטח לנשים תשלום שווה על אותה העבודה כמו גברים, וב-76 מדינות, החוק מגביל את זכויות הנשים לבעלות על קרקעות, אשר מהווה משאב חיוני לטובת צמצום העוני.

בכדי לדון באותם מחסומים מבניים ותרבותיים, עמן מתמודדות יזמיות, הושק הארגון להאצת יזמות נשים במהלך העצרת הכללית של האו"ם בשנת 2019, בשיתוף עם 6 סוכנויות או"ם. זאת, במטרה ליצור אקוסיסטם עבור יזמיות, תוך הגברת השפעת הפיתוח בר-הקיימא שלהן.

ספציפית בנוגע לנושא האירוע, הנתונים מצביעים על כך שיזמיות יכולות לבחון השקעה עסקית מעבר לתמורות כספיות גרידא ולזהות כי השגת תמורות כספיות וחברתיות אינן בלעדיות באופן חופף. למשל, על פי דו"ח היזמות העולמי לשנת 2020, מטעם BNP Paribas, 54% מהיזמיות אומרות שמעבר להכנסה, צמצום טביעת הרגל הפחמנית שלהן היא המדד החשוב ביותר להשקעה מוצלחת, לעומת 41% מהגברים.

בפתיחת האירוע קראה דבורה גיבינס, מנהלת התפעול הראשית בחברת Mary Kay  להסרת המחסומים העומדים בפני נשים, ותיארה מדוע שינוי האקלים אינו ניטרלי מבחינה מגדרית. "נשים ונערות משלמות את המחיר הכבד ביותר. הפגיעות המוגברת שלהן הינה תולדה ישירה של אי שוויון מגדרי במארג המדיני, חברתי, תרבותי וכלכלי של החברות בהן הן חיות". דבורה גיבינס הוסיפה ואמרה שנשים עומדות בחזית התגובה לאקלים ובמשך דורות רבים "יישמו טקטיקות חדשניות במיתון השפעת שינוי האקלים. זה לא חדש. מה שהן צריכות כעת הוא הכרה במנהיגותן ואקוסיסטם שייטיב עמן".

תוך ציון העובדה שמגפת הקורונה גרמה לנסיגה בכל הנוגע לשוויון מגדרי, ויק ון וורן, מנהל ניהול ארגונים, ארגון העבודה הבינלאומי סקר כיצד "נשים כבר ממלאות תפקיד בכלכלה הירוקה כיזמיות, מנהלות, חקלאיות, עובדות בתיירות אקולוגית, ניהול פסולת ואנרגיה מתחדשת. ברם, עלינו להכיר בכך שהנתיבים שאנו סוללים אינם טובים דיים. עלינו להפוך את המגדר ואת השוויון המגדרי לחלק מן הזרם המרכזי בכל המדיניות העולמית, מדיניות עסקית והמדיניות הלאומית".

פמלה קוק-המילטון, מנכ"לית מרכז הסחר הבינלאומי, ציינה כי "מיקרו-יוזמות, יוזמות קטנות ויוזמות בינוניות, בפרט אלו שבבעלות נשים עומדות בפני מחסומים כאשר הן הופכות את ההתנהלות העסקית שלהן לבת-קיימא. אנחנו במרכז הסחר הבינלאומי, נוקטים בגישה הוליסטית כדי לתמוך ביזמות נשים, וזאת על מנת להבטיח כי הן יתרמו לכלכלה בת-קיימא וירוקה. התמיכה בעסקים בבעלות נשים אינה טובה רק לכלכלה, אלא אף מאיצה את המעבר שלנו אל עבר הקיימות".

מנחת האירוע, אליזבת וסקאז, נשיאה, מנכ"לית ומייסדת שותפה של  WEConnect International  אמרה כי "נשים מהוות 51% מאוכלוסיית העולם, מחזיקות ב-33% מכלל העסקים הפרטיים אבל מרוויחות רק אחוז אחד מההוצאה העולמית על מוצרים ושירותים הניתנים על ידי תאגידים גדולים. אם היעדים הגלובליים יושגו עד שנת 2030", הפצירה אליזבת וסקאז בבעלי העניין, "יש לפעול מתוך כוונה, בדחיפות ובשיתוף ולגלות מידה רבה יותר של פרואקטיביות".

ליצירת קשר:

Mary Kay Inc. Corporate Communications
marykay.com/newsroom
(+1) 972.687.5332 or media@mkcorp.com

 

מקור: Women’s Entrepreneurship Accelerator (WEA)