המתקפה הסינית על אינטל

יום ה', 21 באוקטובר 2021
מכה לאינטל - קונצרן עליבאבא, ענקית הקמעונאות הסינית ומפלצת מחשוב ענן בעצמה, הודיע כי יתחיל לצייד את שרתי הענן שלה בשבבים מפיתוח עצמי. זוהי מכה לאינטל שהיו שחשבו שהיא בעלת ברית של אליבאבא.
וכך ספגה אינטל שתי מכות. זו של אליבאבא היא השניה לאחר שהכריזה אפל על מחשבי מק חדשים שיתבססו על שבבי ARM מפיתוח עצמי, 
 
בהפתעה גמורה הכריזה  עליבאבא, ענקית הקמעונאות הסינית ומפלצת מחשוב ענן בעצמה,  שהיא תתחיל לצייד את שרתי הענן שלה בשבבים שפיתחה בעצמה כאשר בשלב הנוכחי היא שומרת את השבבים לשימוש עצמי, אבל  בהמשך היא תוכל להציע אותם ללקוחות במדינות מתפתחות במחירים נמוכים בהרבה מאלה של מעבדי אינטל.
 
כאמור הודיעה גם חברת אפל שהיא  מתנתקת מאינטל כאשר  חשפה מעבדים חזקים בייצור עצמי למחשבי המקבוק.
 
המעבר של אפל למעבדי M1 לסוגיהם נתפס כמכה בתחום של  יצרנית שמחשבים רחוקים מלהיות ליבת העסקים שלה, המהלך של עליבאבא עשוי להקשות יותר על התפיסה הזו. אינטל נהנית עדיין משליטה בלתי מעורערת בתעשיית השבבים העולמית ומחזיקה בנתחים עצומים מהתחום, אבל המספרים מתחילים להיראות קצת פחות טובים עבורה. כך למשל בשוק המעבדים למחשבים היא מחזיקה בכ-78% מהיקף המכירות, לעומת כ-22% עבור AMD. 
 
ועוד מתחרה: הגידול של AMD מוכיח שאינטל כבר אינה כל-יכולה בשוק. כעת, עם המחיקה שלה על ידי אפל כספקית השבבים העיקרית למחשביה והמעבר של עליבאבא לפיתוח שבבים הסכנה לשליטת אינטל היא רצינית.
וזאת כאשר מעבר למעבדי מחשבים, יצרניות השבבים מעדיפות לייצר מעבדי ARM למכשירי מובייל כי הם קלים וזולים (הרבה) יותר לייצור ופיתוח.
 
כל המהלכים האלה מתורגמים לתוצאה אחת עבור אינטל - התקפה משולבת מכמה מוקדים במקביל על ליבת העסקים שלה. עתה על אינטל  לנער את עצמה ומהר. יכול מאוד להיות שאם היא לא תדע להתגמש, לחזק את מוצריה ולהתייעל,