מאבק נגד חוות השרתים של גוגל

יום ב', 22 בנובמבר 2021

 

 
התוכנית של חברת גוגל להקים חוות שרתים ענקית בשרון מעוררת התנגדות מצד תושבי האיזור.
בעלי הווילות בבני ציון בקרב נגד חוות השרתים של גוגל; "זה ייגמר באסון"
חוות דעת שחיבר האלוף במיל' גיורא איילנד עבור תושבי בני ציון, המתנגדים להקמת חוות שרתים ענקית שאמורה לשרת את גוגל, קובעת כי היא עלולה להוות סכנה ביטחונית. איילנד מזהיר מפני תקיפות סייבר וירי טילים על האתר וקובע: "בניית חוות שרתים שבה מידע לאומי רגיש במקום מיושב במרכז הארץ ללא בחינת גורמי הביטחון - חוסר אחריות". עתה  צפוי ביהמ"ש המחוזי לדון בעתירת התושבים. גוגל רוצה להקים גם רשת של סיבים אופטיים .
 
נושא חוות השרתים תופס תאוצה כאשר נודע כי חברת עזריאלי מתכננת לרכוש עוד שלוש חברות חוות שרתים אירופיות וכן קרדן ישראל וגבע נדל"ן יקימו חוות שרתים בהשקעה של 800 מיליון שקל.
 
"מדובר באתר תשתיות ענק ופגיע הממוקם בלב האזור המאוכלס של המדינה, בלב ישוב אזרחי מיושב, באזור סיכון גבוה ביחס לאיום טילים ורקטות הן מלבנון והן מעזה", כותב איילנד, לשעבר ראש אגף תכנון בצה"ל וראש המועצה לביטחון לאומי וכיום יועץ בתחום מתקני תשתיות לאומיים, בחוות הדעת שהגיעה לידי כלכליסט. 
"להבנתי, אין כוונה להטמין את המתקן באופן מלא, וחלק גדול ממנו עתיד להיות גלוי וחשוף, מה שמגדיל את פגיעותו הן לאיום טילים והן לאיום רחפנים. פגיעה אפשרית במתקן הסמוך לבתי מגורים ומכיל כמויות גדולות של סולר עלולה לגרום לאסון לא רק ברכוש אלא גם בנפש", כותב איילנד ומוסיף: "אישור ובניית חוות שרתים בסדר גודל כזה, שעלול להכיל מידע לאומי רגיש בלב ליבו של מקום מיושב במרכז הארץ ללא מתן דעת ובחינה של גורמי הביטחון הרלוונטיים, הנו חסר אחריות לדעתי". 
 
חוות הדעת מצטרפת לטענות נוספות של התושבים בדבר מפגעים סביבתיים ובריאותיים הצפויים מחווה בשטח 9,113 מ"ר.
 
העתירה, שאותה מובילים כמה מתושבי המושב, ביניהם אבנר חדד, מנכ"ל קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס, הוגשה לבית המשפט בחודש ספטמבר על ידי עו"ד עמי הולנדר נגד המועצה האזורית חוף השרון, הוועדה המקומית לתכנון ובניה והאגודה השיתופית בני ציון. לטענתם, בחודש יולי האחרון גילו לתדהמתם כי במרכז המושב, על שטח קרקע הגובל בבתי המגורים, החלו לבצע עבודות תשתית, יסודות ופיתוח לצורך הקמתו של מבנה למתקן חוות השרתים (דאטה סנטר), ממש בצמוד לבתי תושבים בבני ציון ובצרה.
חוות השרתים בהיקף של כ-3 מגה וואט צפויה להיות אחת מחוות השרתים הגדולות בישראל, ונועדה לאחסן מחשוב וגיבוי דיגיטלי, בין השאר של חברת גוגל שזכתה בפרויקט "נימבוס" – מכרז מחשוב הענן הממשלתי. היא מתוכננת לקום בהשקעה של כחצי מיליארד שקל על ידי שותפות של חברת סרברפארם, בזק בינלאומי וקרן תשתיות ישראל.
 
על פי ההיתר שניתן, מדובר במתקן המתוכנן להבנות בגובה של 11.5 מטר בשטח כולל של 9,113 מ"ר, כולו מעל פני הקרקע ולטענת התושבים – לראשונה בישראל, בצמידות לבתי מגורים. בנוסף, על פי התכנון, בשטחי החווה מתוכננים 4 מכלי דלק בשני אתרים בעלי קיבולת של יותר מ-200 אלף ליטר. 
 
התושבים עותרים לשם ביטול החלטת הוועדה המקומית שהעניקה בחודש יוני האחרון היתר (עם הקלות) להקמת המתקן. לטענתם, "ביטול החלטת הוועדה המקומית מתבקש לאור חוסר סבירותה הקיצוני ובשל היותה תוצר של הליך מנהלי-תכנוני לא תקין, אשר נפלו בו פגמים משפטיים מהותיים ויסודיים" – בין השאר בכל הנוגע לחובת גילוי המידע, שקיפות ומתן זכות להתנגד. לפי העתירה, הליך הפרסום לציבור היה לקוי, וכך נמנעה מהתושבים האפשרות להתנגד ל"מיזם אדיר ממדים, המוקם במרכזו של יישוב כפרי, בסמיכות לבתי מגורים, בעל השלכות סביבתיות ובריאותיות משמעותיות". מסיבה זו הוא אושר בשקט, וללא שהוגשה כל התנגדות, מה שלטענת התושבים מעיד על ההליך המנהלי הפגום, שמחייב את ביטול החלטת האישור של הוועדה המקומית.