פרויקט VORTHEx, סימולטור הרדיותרפיה הראשון בעולם בתלת-ממד

יום ג', 26 ביולי 2022

דאסו סיסטמס,  מכון ה.הרטמן  ומכון Rafaël  משיקים את פרויקט VORTHEx, סימולטור הרדיותרפיה הראשון בעולם בתלת-ממד.

חווייה מלהיבה של התאום וירטואלי: הציוד הרפואי, הסביבה והפעולות השונות מעניקה למטופלים ידע, היכרות והכנה מוקדמת לטיפולי הקרינה.

הפרויקט מסתמך על המומחיות הטכנית והציוד של 3DEXPERIENCE Lab מבית דאסו סיסטמס.

צוין כי הפרויקט מיישם טכנולוגיות פורצות דרך על מנת לתמוך במטופלים במהלך ניהול המחלה ולשפר את רווחתם במהלך הטיפול על ידי חוויה וירטואלית מקדימה של הטיפול.

חדר הטיפולים של פרויקט VORTHEx  הוא תאום וירטואלי של חדר חדש שהוקם במכון ה.הרטמן לרדיותרפיה ורדיוכירורגיה, אשר ממוקם בסמוך למשרדים ולחדרי הטיפולים של בית החולים הצרפתי-בריטי בלוולואה פרה, צרפת ומצויד בדגם האחרון של רובוט Cyberknife  של חברת Accuray.

הדמיית התלת ממד יוצרת במדויק את חוויית הטיפול: החדר, זרוע הרובוט, מיקום המטופל, התנאים והשלבים השונים. החוויה הווירטואלית, הניתנת לשילוב בקלות בתוכנית הטיפולים של המטופל, זוכה לפיקוח של חבר צוות הבריאות של מכון ה. הרטמן, המלווה את המטופל לאורך התהליך.

מהחברה נמסר כי טיפול בקרינה משמש כמעט 60%  מכלל חולי הסרטן.  הרדיותרפיה התקדמה משמעותית בשנים האחרונות והיא מדוייקת ויעילה מבעבר, אבל חדרי הטיפול בקרינה עלולים להיות מאיימים ומדכדכים עבור החולה, המותש ממילא מהמחלה. למטופלים קשה להכין את עצמם לפרוצדורות, ההסברים הרפואיים ועצם השכיבה על שולחן הטיפולים. תמיכה נכונה במטופל עשויה להיות משמעות למאבק שלו במחלה. על ידי היכרות המטופל עם אתר הטיפול והציוד, פרויקט VORTHEx  שואף לשפר את תחושת הנוחות, להפחית את החרדה ולהעמיק את הבנת תהליך הטיפול.

"החוויה הזו היא עזרה משמעותית לטיפול. זוהי תוספת מאוד ריאליסטית ומעניינת! למרות שהרופא מסביר לנו מה יתרחש בטיפול ההקרנות, אנחנו לעתים קרובות מחמיצים הרבה מזה. עם זאת, בעזרת הדמיית החוויה, אנחנו מבינים הכול. הדמיה עדיפה על פני 1,000מילים. לדעת מה הולך לקרות תמיד טוב יותר מאשר להיות במצב של אי ודאות", אמר כריסטיאן א', מטופל.

"זו באמת חוויה מדהימה. זה מאפשר לנו לצלול ישר פנימה. זה נעים, ברור, עשוי היטב. זה מרגיע, וזה חשוב מאד לתחילת הטיפול. החוויה הזו מאפשרת לנו להבין כיצד החיים עשויים להיראות בזמן הקרוב ", אמר מארק נ', מטופל.

"הגעתי לתהליך מלא חששות, אבל החוויה הזו אפשרה לי לקחת צעד אחורה, להכין את עצמי באמת לפגישת הקרנות ולהישאר רגוע. זה פתרון משלים לפגישה מכיוון שהוא מספק לנו עוד פרטים רבים ומענה על שאלות, שאולי לא העזנו לשאול", אמר אלן א', מטופל.

"המשכיות דיגיטלית מאפשרת כעת למנף את טכנולוגיית התאום הווירטואלי עבור שימושים חדשניים מתמיד לציוד רפואי כחלק ממסע המטופל", אמר פרדריק ואכר, מנהל מעבדת 3DEXPERIENCE, דאסו סיסטמס. "ההשפעה של חווית תלת ממד סוחפת זו, המשחזרת את חדר הטיפולים באופן זהה לעולם וירטואלי, תיבחן במסגרת ניסויים קליניים עם קבוצת מטופלים".

"ההישגים שהגענו אליהם בפרויקט חדשני זה מוכיחים שוב כי הפעולות והחשיבה שלנו מופנות בנחישות כלפי המטופלים שלנו הודות לשילוב טכנולוגיות חדשות המוקדשות לרווחתם ולדיוק ובטיחות הטיפולים", אמר אמיל דינט, מנהל בפועל, מכון ה. הרטמן.