האצת המחקר בטכנולוגיה קוונטית

יום ש', 9 באפריל 2022

IQM Quantum Computers, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בר-אילן החלו בשיתוף פעולה מחקרי על טכנולוגיות קוונטיות, כאשר IQM מספקת רכיבי חומרה למחשוב קוונטי ברמה מסחרית לשתי האוניברסיטאות.

IQM, המובילה הפאן-אירופית במחשבים קוונטיים, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בר-אילן, מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, הודיעו  על שיתוף פעולה במחשוב קוונטי המתמקד במחקר, חילופי ידע וחומרה קוונטית.

מטרת שיתוף הפעולה היא לספק לחוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים (בקבוצה בראשות פרופ' נדב כץ במסגרת המחלקה לפיזיקה והמרכז למדעי המידע הקוונטי) ולאוניברסיטת בר-אילן (בקבוצה בראשות פרופ' מיכאל שטרן מהמחלקה לפיזיקה) חומרת מחשוב קוונטי ברמה מסחרית שפותחה על ידי IQM. חוקרים בקבוצות אלה יערכו ניסויים באמצעות חומרת IQMויקדמו עוד יותר את הפיתוח המדעי.

היוזמה כוללת גם בדיקת טכנולוגיית הקווביט של IQM וביצוע ניסויים המבוססים על החומרה שלה. שיתוף פעולה ארוך טווח זה יביא לפריצות דרך מדעיות משמעותיות, מספר תרומות אקדמיות וחידושים במוצרים חדשים. זאת, בהתאם לאסטרטגיה הנבחרת של IQMלספק ללקוחותיה ולשותפיה גישה ישירה לרכיבי חומרה.

בהתייחסו להודעה זו אמר ד"ר ג'והה ורטיינן, סמנכ"ל תפעול ומייסד שותף של IQM: "אנו שמחים מאוד לעבוד הן עם האוניברסיטה העברית בירושלים והן עם אוניברסיטת בר-אילן ומצפים לשיתוף פעולה מדעי ומסחרי פורה וארוך טווח. הכרזה זו תואמת היטב את האסטרטגיה שלנו לספק חומרת מחשוב קוונטי ברמה מסחרית לקבוצות מחקר גלובליות".

"שיתוף פעולה זה מהווה גם אבן דרך משמעותית לשיתוף הפעולה שלנו עם האקוסיסטם הקוונטי ברמה העולמית בישראל. ככל שהמחשבים הקוונטיים יתפתחו עוד יותר, הידע שפותח בישראל – למשל, סביב למידת מכונה ותוכנות קוונטיות – יהפוך לקריטי יותר בעתיד", הוסיף ג'והה.

בעתיד, כל הצדדים שואפים גם להרחיב את שיתוף הפעולה לקראת בניית מחשבים קוונטיים מלאים למטרות מדעיות ומסחריות בישראל.

"אנו נרגשים משיתוף הפעולה החדש עם IQM וכבר מדדנו מספר מכשירי IQM  בעלי עקביות גבוהה במעבדה שלנו בישראל. זו רק תחילתו של מיזם משותף פורה ופורה", שיתף פרופ' נדב כץ, מנהל המרכז למדעי המידע הקוונטיים של HUJI.

"אנו גאים לקחת חלק במחקר המציב את ישראל ואוניברסיטאותיה בחזית המאמץ העולמי לפיתוח מחשבים קוונטיים. הדרך עוד ארוכה, אבל אני מאמין שאנחנו בבר-אילן, יחד עם שותפינו באוניברסיטה העברית, נצליח להשיג תוצאות פורצות דרך", אמר פרופ' מיכאל שטרן.

אודות IQM Quantum Computers:

IQM  היא המובילה בקטגוריה הפאן-אירופית בבניית מחשבים קוונטיים.

IQM  מספקת מחשבים קוונטיים מקומיים עבור מרכזי נתונים ומעבדות מחקר למחשבי על ומציעה גישה מלאה לחומרה שלה. עבור לקוחות תעשייתיים, IQMמספקת יתרון קוונטי באמצעות גישה ייחודית, ספציפית ליישום, עיצוב משותף.

לפרטים נוספים: www.meetiqm.com