אפל: אותנו לא יפרצו - 2000 דולר למי שיצליח

יום ו', 8 ביולי 2022

תחקיר  שנעשה  על ידי ארגון אמנסטי ופורסם בווושינגטון פוסט בדק את האייפון במעבדות מומחים שונות, וגילה שהפריצה נעשתה למכשיר מוקדם יותר השנה, "הכילה" סימנים מזהים של חברת NSO הישראלית.

הדיווח בוושינגטון פוסט שופך אור נוסף על פרשת הריגול החמורה שבה מעורבת חברת התוכנה הישראלית – NSO, אשר לפי טענות ארגוני זכויות אדם בעולם, תוכנת הריגול שלה, פגאסוס, שימשה ממשלות וארגונים גדולים כדי לעקוב, לאיים ואולי אף להרוג מתנגדי משטר, עיתונאים חוקרים ואקטיביסטים מתחומים שונים ומגוונים.

על פי הדיווח, לא מעט מכשירי אייפון נפרצו מרחוק ע"י תוכנת הריגול המדוברת. 

התחקיר הזה הועבר לפוסט על ידי ארגון אמנסטי אשר בדק את האייפון במעבדות מומחים שונות, וגילה שהפריצה חשפה סימנים מזהים של חברת NSO הישראלית ושל תוכנת הריגול שלה – הפגסוס. 

ההתקפה על אפל  נקראת בשפה המקצועית: Zero Click Attack, כלומר המשתמש במכשיר הפרוץ לא צריך ללחוץ על כלום בכדי שהתוכנה תחדור למכשיר. כל מה שצריך זה חיבור אינטרנט ואת הזיהוי של המכשיר ברשת. בין אם מספר הסלולר ובין אם זו הרשת האלחוטית בה המכשיר נמצא בדרך כלל.

יצוין כי כבר בעבר קיבלה חברת אפל פניות מעיתונאים לגבי מידת החדירות של מכשירי האייפון שהיא מייצרת והתשובה הייתה שפריצה למכשירים הללו היא כמעט בלתי אפשרית ולאחר שהראו להם סימנים קלים שמזהים פריצות בעבר, הם הבטיחו שהם עושים מאמצים כבירים כל הזמן על מנת לסגור כל פרצה אפשרית.

הבדיקה שעשו באמנסטי ארכה חודשים רבים ונמצאו בה עשרות מכשירי אייפון עם סימנים ברורים לפריצה ונוכחות של תוכנת הריגול הישראלית, כאשר לא מדובר רק במכשירי אייפון ישנים, אלא גם במכשירים מהדגם המתקדם ביותר כיום – אייפון 12. המעבדה בדקה כ-70 מכשירים שהיו ברשימת המספרים שנפרצו ובאופן מפתיע, רוב המכשירים הנגועים היו מכשירי אייפון בעוד רק שלושה מכשירי אנדרואיד הראו סימנים של פריצה.

בחברת אפל הגיבו בלקוניות האופיינית ואמרו שהם נגד כל הסוגים של פשעי הסייבר – בטח נגד עיתונאים ופעילים למען זכויות אדם, ושהם עובדים לילות כימים על מנת להפוך את האייפון למבצר בלתי חדיר. בפרשייה אחרת, כזכור, סירבה חברת אפל לפתוח מכשיר נעול לטובת אנשי ה-FBI בטענה שהיא מגינה על הלקוחות שלה בכל מחיר. בסופה של אותה פרשייה, הדיווחים היו שה-FBI נעזר באנשי חברת טכנולוגיה מסוימת על מנת לפרוץ את האייפון המדובר.

ובפומבי: אפל: אותנו לא יפרצו - 2000 דולר למי שיצליח .