מחטף חוק המים של שר המים החדש אלקין

יום ש', 3 באוקטובר 2020

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

בעת הרכבת הממשלה הנוכחית שהיא היצור המוזר, המסורבל והבזבזני מסוגו בעולם כולו  נוצר על ידי נתניהו גם התפקיד דמוי האנדרוגינוס של "השר להשכלה גבוהה ומשלימה ומשאבי מים".

בתואר המכובד הזה זכה זאב אלקין (ליכוד).

וכיד המסורת הרעה ממהר השר ליצור לעצמו נושאים לטיפול ולחולל שינויי כדי שפשוט יהיה לו במה לעסוק וליצור לעצמו סמכויות שפריין בצידן.

כך הוא המצב עם הרפורמה החדשה שהציע השר לפתע בנושא המים.

השר החסר כל השכלה מקצועית בנושא (לבד משתיית מים מן הברז)  רוצה לפי הצעתו לחסל את המעמד העצמאי של "רשות המים" ולהפוך אותה למעשה למחלקה במשרדו.

הוא מציע שהוא (יחד עם שר האוצר איתו הגיע להסכמה) יתווה את מדיניות פיתוח וניהול משק המים לאורך שנים.

כך במקום שורת הגופים הפועלים בהצלחה מרובה כבר שנים תבוא בירוקרטיה ממשלתית פוליטית "למהדרין".

הרפורמה שהשר מיהר להגיש לאישור הממשלה מעוררות התנגדות רבה ב"רשות  המים" המקצועית  הקיימת, בקרב אנשי המקצוע, בארגון המקיף של "מים לישראל" בציבור החקלאים ומשרד החקלאות.

בכתבה מקיפה בשבועון הקיבוצים "הזמן הירוק" מביא העיתונאי עודד הון  שורת ציטוטים של המתנגדים:

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל" אבשלום  וילן: "אלקין טוען שקיבל את הכוח  ועכשיו  שכל גורמי המים יקפצו לו".

מנכ"ל ההאגודה המקיפה מאות חקלאים מפיקי וספקי מים "מים לישראל דר' אבנר אחיטוב: "התוכנית של השר אלקין מסוכנת . פוליטיקאי שלא מבין דבר בנושא לוקח לעצמו סמכויות כשהוא מונחה  בשיקולים זרים".

שמעון טל, ששימש בעבר כנציב המים מזהיר את השר מפני "סכנה חמורה לעתיד משק המים וניהולו".

דר' סיניה נתניהו מומחית לכלכלת מים ומשאבי טבע,  לשעבר המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה: "הכפפת רשות המים לשר המים התואמת את חסמי "חוק ההסדרים" תביא לריקון הרשות מכל סמכויותיה".

גם שר החקלאות והפיתוח הכפרי אלון שוסטר, הודיע כי הוא לא ירשה לפגוע בסמכויות של אגודות המים ו"רשות המים" המייצגת שיקול דעת של הציבור הרחב. כל הגופים הללו פעילים מקצועית תוך שיתוף  פעולה מרשים עם כל גורמי הענף".