סיוע לנפגעי הקורונה - המקרה של גרמניה

יום א', 19 ביולי 2020

לתשומת לב ממשלת ישראל - התועה בסבכי הסיוע לנפגעי הקורונה - גרמניה כמשל חי

דיירים

 
לא ניתן להעביר לדיירים הודעת פינוי בשלושת החודשים הקרובים אם הם לא יכולים לשלם את שכר הדירה בגלל משבר קורונה. עם זאת, עליהם להוכיח כי חוסר היכולת שלהם לשלם את שכר הדירה נובע למעשה מהמגיפה וחובת התשלום נותרת, אך פשוט מושעה.
 
את מי שאינו יכול לשלם חשמל, גז, טלקומוניקציה ובמקרים מסוימים, חשבונות מים עקב המשבר לא צריך לנתק. זה חשוב במיוחד, שכן בתים עדיין צריכים להשתמש בחימום ואנשים תלויים יותר באינטרנט ובטלפון מבעבר.
 
הורים
 
אנשים עם ילדים יכולים לתבוע סעד בצורה של קצבת ילדים בגין סכום מקסימאלי של 185 אירו לחודש ובינתיים, רק ההכנסה של החודש האחרון ולא ששת החודשים האחרונים תיבדק בעת הגשת בקשה.
 
המדינה תמשיך לשלם 67 אחוז מהשכר, עד לסכום מקסימלי של 2016 אירו לתקופה ראשונית של שישה שבועות, אם ההורים נאלצים להישאר בבית כדי לדאוג לילדיהם מתחת לגיל 12 בגלל סגירות בית הספר והפעוטון. זה לא תקף לחופשת הפסחא, כאשר בכל מקרה המתקנים ייסגרו.
 
עובדים
 
הממשלה הפדרלית רוצה למנוע אבטלה המונית ולכן תאפשר הטבות עבודה לזמן קצר, כפי שעשתה במהלך המשבר הפיננסי של 2008/2009.
 
אם אין עבודה זמינה, חברה יכולה לשלוח את עובדיה לעבודה לזמן קצר (Kurzarbeit). סוכנות התעסוקה הפדרלית תשלם אז 60 אחוז משכרם ו -67 אחוז משכר בעלי ילדים. חברות יפוצו גם עבור תרומות חברתיות.
 
מעסיקים יכולים להגיש בקשה להטבות עבודה לזמן קצר כאשר עשרה אחוזים מהעובדים מושפעים מאובדן העבודה. הממשלה מניחה שהיא תצטרך לשלם הטבות כלכליות לטווח הקצר ב -2.15 מיליון מקרים. בתעשיות מסוימות, חברות מגדילות את הטבות העבודה לזמן קצר.
 
בלי בירוקרטיה 
 
מרכזי הסיוע יוותרו על הערכות הנכסים ויאשרו הצהרות זכאים. מקבלי הרווחה כבר לא יצטרכו לפנות למשרד התעסוקה שלהם באופן אישי, אלא יכולים פשוט להתקשר ברשת במקום, וניתן להגיש בקשות לדמי אבטלה בטלפון או באינטרנט.
 
מחוץ לעבודה כעצמאים
 
עסקים של אדם אחד, מוזיקאים, צלמים, מומחים בתחום הבריאות האלטרנטיבית וגם חברות קטנות עם עד עשרה עובדים יכולים להגיש בקשה להזרקות כספיות ישירות.
 
קיים מפרט ברור כיצד פרילנסרים ועסקים קטנים יכולים להגיש בקשה לתשלומי נזקי נגיף קורונה בגרמניה. אלה מקבלים כיום מעט מאוד הלוואות, וזו הסיבה שהמדינה רוצה להעניק להם בין 9000 ל- 15,000 אירו בשלושת החודשים הקרובים, תלוי בגודל שלהם. המענקים צפויים להסתכם ב -50 מיליארד אירו.
 
חברות גדולות יותר
 
בנק הפיתוח הממלכתי KfW מציע תוכנית הלוואות ללא הגבלה לכל החברות. הבנקים גם יכולים  לדחות את תשלומי המס במקרה חירום כספי ולא יצטרכו לשלם שום תרומה חברתית לפי שעה.
 
ניתן לדחות את התשלומים לביטוח בריאות, אבטלה, פנסיה וסיעוד. חוק פשיטת הרגל יהיה רגוע כך שחברות לא יפשטו רגל כל כך מהר.
 
חברות גדולות יכולות גם להשתמש במגן: הממשלה הפדרלית מתכננת 600 מיליארד אירו לערבות, ובמידת הצורך אף לקחת חלק בהשקעות בחברות.
 
לאחר המשבר, לדברי שר האוצר, אולף שולץ (SPD), יהיה מקום להפריט אותן מחדש, רצוי ברווח. זה אמור לחול על חברות עם מכירות גבוהות או יותר מ- 250 עובדים.
 
בתי חולים
 
בתי חולים יקבלו זריקה כספית אדירה: 50,000 אירו יהיו זמינים לכל יחידת טיפול נמרץ חדשה המספקת תנאים סטריליים ואוורור מלאכותי נקי. בתי חולים יקבלו תוספת של 560 אירו ליום עבור כל מיטה המוקמת יעודית לקורונה.
 
הממשלה הפדרלית רשאית גם לנקוט בצעדי עזר לרכישת תרופות וציוד מגן.