האשמה כי חברות ענק סיניות נמצאות בשליטת הממשלה

יום ה', 25 ביוני 2020

עוד שלב במלחמת הנשיא טראמפ נגד שלטונות סין. מלחמה שטראמפ מערב גם את ישראל בתוכה.

על בסיס מידע מלשכת הנשיא האמריקאי  פורסם עתה כי חברת הענק לתקשורת Huawei נמצאת בבעלות או בשליטת הצבא הסיני , כך דיווחה רויטרס  תוך ציטוט של מסמך פנימי ממשרד ההגנה האמריקני. ממשל טראמפ שלח מסמך לקונגרס ובו שמותיהן של 20 חברות סיניות שהוא מצא שהן מגובות על ידי צבא השחרור העממי.
 
המידע של  הפנטגון מאפשר לנשיא להכריז על חירום לאומי ואז להעניש את החברות ברשימה עם סנקציות אם הן פועלות בארה"ב. בנוסף לחברות- Huawei, Axios נאמר כי הרשימה כוללת את קבוצות התקשורת הסלולרית של סין, טלקומוניקציה והטכנולוגיה הדיגיטלית של Hikvision .
 
הרשימה אושרה על ידי גורם בכיר בממשל, וג'ונתן רת 'הופמן, עוזרו של שר ההגנה לענייני ציבור, אישר כי משרד ההגנה הציג רשימת "חברות צבא סיניות קומוניסטיות" בהתאם לסעיף 1237 להגנה הלאומית. שבחוק ההרשאה.
הרשימה כוללת גורמים שבבעלותם או בשליטתם, או הקשורים לממשל הסיני, התעשייה הצבאית או הביטחונית.
 
"כאשר הרפובליקה העממית של סין מנסה לטשטש את הקווים בין מגזרים אזרחיים וצבאיים, 'הכרת הספק שלך' היא קריטית," אמר הופמן בהצהרה בדוא"ל. "רשימה זו תהיה כלי שימושי עבור ממשלת ארה"ב, חברות, משקיעים, מוסדות אקדמיים ושותפים דומים לביצוע בדיקת נאותות ביחס לשותפויות עם גורמים אלה."
 
מהחברה הסינית היקוויזיון נמסר כי "לא רק שהיא איננה  'חברה צבאית סינית'. היקוויזיון מעולם לא השתתף בעבודות מו"פ כלשהן ליישומים צבאיים". "Hikvision תמיד ניסתה לשתף פעולה באופן מלא ושקוף עם ממשלת ארה"ב בכדי לענות על שאלות ולתקן אי הבנות ביחס לחברה. Hikvision תמשיך לנסות ולפעול עם ממשלת ארה"ב כדי לפתור את כל העניינים הללו." 
 
Huawei, China Mobile ו- China Telecom ולא הגיבו לבקשת תגובה.
 
מאידך, על פי ההדלפות והדיווחים צוין כי ה- CIA האשימה את Huawei בקבלת מימון מהנציבות לביטחון לאומי של סין, צבא השחרור העממי, ושלוחה שלישית ברשת הביון הממלכתית הסינית לפני למעלה משנה.
 
Huawei נרשמה ברשימה השחורה  בחודש מאי כאשר צורפה  ל"רשימת הישויות "של ארצות הברית (PDF). בנוסף, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם במקביל על  צו ביצוע שמחרים בעיקרו את החברה  לאור החששות לביטחון לאומי כי  הואוויי הייתה בקשרים קרובים עם ממשלת סין . ב-Huawei  מכחישים שוב ושוב את  האישום.