הושקה מערכת חדשנית בתחום עיבוד השפה הטבעית

יום ה', 29 ביולי 2021
 
 
אימג'סטור מערכות החברה המובילה בישראל את תחום סריקת המסמכים וניהול המידע בשיתוף פעולה עם חברת ליבונאה המתמחה בפתרונות מולטי-דיסציפלינריים בתחום ה-NLP
השיקו מערכת חדשנית בתחום עיבוד השפה הטבעית מבוססת רשתות נוירונים המציגה לראשונה עיבוד משולב של שפה טקסטואלית ומסמכי אודיו במעל ל- 100 שפות
ולראשונה בעולם – עיבוד ופיענוח השפה העברית ושפות שמיות נוספות.
 
שותפים לפרויקט: אפרים רייך ואור אנידג'ר(בתמונה).
 
זוהי מערכת טכנולוגית חדשנית, פרי פיתוח של חברת ליבונאה בתחום ה-NLP .
 
מדובר ביישום היברידי העוסק בבעיות מולטי דיסיפלינריות הקשורות לעיבוד ומניפולציה של שפה טבעית על ידי כלים של רשתות נוירונים ולמידה עמוקה, ומסוגל לנתח ולהבין שפה טקסטואלית וגם קבצי אודיו, להבדיל מיישומים קיימים בשוק שיודעים לטפל בסוגים ספציפיים של מידע מונו-דיסיפלינריים לרוב.
 
המערכת עושה שימוש ברשתות נוירונים ומודלים של חישובים מתמטיים נקיים מתכנות קלאסי וחוקתי, שלומדים לחקות את הצורה שבה המוח האנושי מבין שפה באמצעות בינה מלאכותית, לזהות אובייקט במסמך על פי ההקשר הסמנטי (למשל להבחין בין המשמעויות השונות של המילה 'אור' כתלות בקונטקסט, ולהבין האם מדובר בשם פרטי, האם מדובר באור השמש או בגלל משגה קולי המפרש את המילה 'אור' בתור המילה 'עור' המתייחס לגוף העור וכד'), לזהות תבניות משפטיות ולזהות את המשמעות הראשונית מאחורי המילה. 
 
המערכת מסוגלת לנתח ולהבין מעל ל- 100 שפות ובתוכן, לראשונה, גם את השפה העברית ושפות שמיות אחרות בצורה המיטבית, וזאת ללא שימוש בבלשני שפה או במנועים מבוססי חוקים, שמקובלים כיום בתחום. בהתאם לכך, ליבונאה מסוגלת להעניק את שירותיה למדינות רבות בעולם דוברות האנגלית, השפות הלטיניות ונגזרותיהן וכמובן גם מדינות ערב השונות. 
 
מדובר בפריצת דרך בתחום ה-NLP שמייצרת שינוי מהותי באופן הנגשת הפתרונות בתחום עיבוד השפה הטבעית. לראשונה נוצר חיבור בין שני תחומים: עיבוד הקול ועיבוד השפה הטקסטואלית, שלא ידעו לדבר ביניהם עד עכשיו. לדוגמא, בעיות כגון סגמנטציה של קטעי סאונד לפי מעברי דוברים וזהותם, נפתרות באמצעות כלים ומקובלים מעולמות הקול בדרך כלל. בחברת ליבונאה, מוצעים פתרונות המשלבים ניתוח טקסטואלי הנלווה לפענוח הקולי, בכדי לשפר פתרונות לבעיות אלו.
 
לדברי אור אנידג'ר, מנכ"ל ליבונאה: "החיבור שבין החדשנות שבמערכת שלנו, לבין הניסיון הרב בתחום ניהול המידע של אימג'סטור ולשיתוף הפעולה השוטף שיש לנו עם האקדמיה, מעניקים לנו יתרון שאין לו מתחרה בכל הקשור למתן שירות בטכנולוגיות המתקדמות ביותר לגופים המובילים בארץ, תוך שמירה על כוח האדם הקיים.. כבר עתה נמצאים במצבת הלקוחות המשותפת שלנו גופים ממשלתיים, פיננסיים, מודיעיניים, רפואיים ועוד".   
 
כאמור, ליבונאה מקיימת שיתופי פעולה עם חוקרים ומרכזים באקדמיה ובהם:
ד"ר עמית דביר, מהמחלקה למדעי המחשב באונ' אריאל, ראש המרכז לחדשנות וסייבר.
ד"ר חן חג'ג', מהפקולטה להנדסה באונ' אריאל, ראש המרכז לבינה מלאכותית ומדעי הנתונים.
 
פרופ' בעז בן משה, ראש המחלקה למדעי המחשב וראש המעבדה לגיאומטריה חישובית ועיבוד תמונה.
 
חברת ליבונאה היא בבעלות משותפת של אפרים רייך, אור אנידג'ר וניר כהן. 
 
צוין כי בבעלותו של אפרים רייך 4 חברות מובילות: אימג'סטור מערכות, ויטק, המתמחה בשיווק סורקים ומדפסות והמשווקת הבלעדית בישראל של מותג הסורקים המוביל בעולם KODAK ALARIS, וחברת ברקת – המרכז הישראלי לדיגיטציה, שמתמחה בפתרונות תוכנה בתחום עיבוד התמונה וזיהוי פנים. לאחרונה הקים אפרים רייך בשותפות עם אור אנידג'ר וניר כהן את חברת ליבונאה.  
כל החברות משתפות פעולה ביניהן ויספקו, כל אחת בתחומה, את השירותים המתקדמים ביותר בתחום ניהול המידע.
 
לנוכח ההתפתחויות העסקיות מינה אפרים רייך את שמוליק אדמון כמנכ"ל חברת אימג'סטור מערכות. 
לדברי אפרים רייך: "4 החברות שבבעלותי עומדות לחולל שינוי בישראל בתחום ניהול והפקת תובנות מהמידע. כבר עכשיו אנו מציגים יכולות מוכחות חדשניות ובלעדיות בישראל שהופכות כל ארגון ליעיל, נגיש וחכם".
 
חברת אמג'סטור מערכות בע"מ הוקמה בשנת 1991 והיא כיום הגדולה והמובילה בתחומה בישראל. 
לחברה 5 סניפים בפריסה ארצית, בהם מועסקים 400 עובדים במגוון רחב של פרויקטים. 
כחלק ממדיניות החברה למעורבות חברתית, מלבד הסניף הראשי בפתח תקוה, ממוקמים 4 סניפים נוספים ביישובי הפריפריה: בטבריה, קריית גת, ערד ובמודיעין עלית.
החברה מעניקה שירותים למגוון רחב של משרדי ממשלה וגופים ציבוריים והיא מאושרת לעסוק במידע רגיש וברמת אבטחת המידע הגבוהה ביותר.