מתגבשים הגופים המתחרים בפרויקט הסיבים האופטיים

יום ד', 16 בספטמבר 2020
הצהרת חברת בזק על מחויבותה לקדם במהירות את את בניית תשתיות הסיבים האופטיים לשם החשה מהפכנית של מהירות ונפח התקרשות בישראל - עוררה לפעילות את הענף כולו. ראה SoftNews -
 
http://www.softnews.co.il/news/xcvb-drft.html
עתה נמסר שחברת HOT נכנסת כשותפה במיזם הסיבים המשותף של IBC וסלקום, וכך נותרה פרטנר לבדה בלי  ההזדמנות  לחלוק את את ההשקעה בתשתית.
 
לאחר חתימת ההסכם יחזיקו HOT, סלקום וקרן תש"י 70% יחד בחלקים שווים של 23.3% כל אחת, וחברת החשמל תמשיך להחזיק ב?30% הנותרים. HOT תשקיע כ?170 מיליון שקל במזומן שיופנו נטו להשקעה בפריסת הסיבים, לאחר שסכום דומה השקיעו סלקום ותש"י כל אחת, כאשר נכנסו לשותפות במיזם לפני כשנה.
 
מהלך השותפות החדשה עונה על  עמדת שר התקשורת המעוניין שיתקיימו רשותות  סיבים אופטיים עצמאיות ולא להסתמך רק על בזק.
 
עד כה פעילות פריסת הסיבים של פרטנר ו?IBC מתמקדת בבניינים רבי-קומות, מתוך תקווה שאלה יחזירו את ההשקעה. על פי משרד התקשורת, ישנם כ-800 אלף בניינים בישראל, 75% מתוכם בבנייה לא רוויה, שאינה כדאית כלכלית.
 
פרטנר אומרת שעד כה פרסה החברה כ-675 אלף דירות, שהם כ-30% ממשקי הבית בישראל. IBC, מנגד, פרסה עד כה כ-430 אלף דירות. רק כ-150 אלף הם מנויים משלמים שמחוברים לסיבים, אך נתון זה צפוי להשתנות עם הכוח השיווקי של בזק ו-HOT.
 
יצוין כי לאחר כניסתן של בזק, סלקום ופרטנר לתחום הסיבים, HOT היתה השחקנית היחידה שנשארה מחוץ למשחק. החברה נמנעה עד כה מלהתחיל בפריסה, שכן היא מצריכה השקעה של מיליארדי שקלים. זו גם הסיבה ש-HOT הגישה בעבר הצעה לרכישת פרטנר, כאשר היא ראתה לנגד עיניה את פעילות הסיבים המואצת של פרטנר. לאחר שגם עסקה זו נפלה, פרטנר נותרת השחקנית החלשה בתחום הנייח, אל מול שתי שחקניות חזקות.