טורקיה תהפוך להיות יצואנית גז, והסיכויים של ייצוא גז מישראל יפחתו

יום ג', 15 בספטמבר 2020

מצאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

זוכרים את ההבטחות הבומבסטיות מפי נתניהו ושטייניץ עוד מראשית העשור שחלף כי "מתווה הגז שבו הממשלה מאשרת הטבות מפליגות למונופול של תשובה, רציו ונובל אנרג'י והן מצידן יכניסו מליארדי שקלים (דולרים?) מרווחיהן ממכירות הגז לאחר כיסוי ההוצאות למשק הישראלי?

במקום הזרמת שווא מבוטחת זו נמסר בימים אלה כי חברת נובל אנרג'י שהיא שותפה בכירה של מונופול הגז דווקא תפטר עובדים נוכח הפסדיה. ואיפה הכסף שהובטח ל"קרן העושר"?

עתה מבאה צרה נוספת על משק הגז והנפט הישראלי.

ממשלת תורכיה מוסרת על גילוי שדה נפט וגז ענקי בים השחור. אם ניתן יהיה להפיק את הגז באופן מסחרי, התגלית עשויה לשנות ואף לבטל את התלות של טורקיה בייבוא גז מרוסיה, איראן ואזרבייג'אן.  ולעומתנו - טורקיה תהפוך להיות יצואנית גז, והסיכויים של ייצוא גז מישראל יפחתו עד מאוד.
 
התגלית נמצאת בים השחור כ- 180 ק'מ צפונית לחוף הטורקי, במים בעומק של 2,100 מטר, ועוד 1,400 מטר מתחת לקרקעית הים. לדברי שר האנרגיה הטורקי פטיח דונמז: נרד עוד 1,000 מטר …והנתונים מראים שגם שם נגיע כנראה לגז. את דבריו מחזק גם ארדואן. בכתבת טלוויזיונית אמר כי עוד הרבה יותר גז ימצא, ולא תהיה כל עצירה עד שטורקיה תהיה יצואנית אנרגטית נטו.
 
לדברי תומאס פורדי מחברת הייעוץ ווד מקנזי, זהו הממצא הגדול ביותר שאי פעם נמצא בטורקיה, ואחת התגליות הגלובליות הגדולות ביותר בשנת 2020.
.
דעה אחרת משמיע סוהבת קרבוז, מנהל תחום הפחמימנים ב'מצפה האנרגיה של הים התיכון'. קרבוז טוען כי טורקיה עשויה להתקדם במהירות עם החלטות ההשקעה. לדבריו, התהליך יעבור מהר מאוד, מבחינת מימון, זמן ונהלים, וקרוב לוודאי שתידרש עזרה מחברות זרות מבחינה טכנית וטכנולוגית, אבל הוא רואה את 2023 כיעד סביר. בראיון מאוחר יותר אמר שר האנרגיה הטורקי דונמז כי פעולת הגז בשטח תטופל על ידי חברות בבעלות המדינה.   
 
לתגלית הגז הגדולה בטורקיה יהיו השלכות מהותיות גם על סיכויי ייצוא גז מישראל (וממצרים) לאירופה.  בטורקיה יש מערכת צינורות גז ענפה, כמו ה'טרנס אנטוליאן'  המחברת גז מרוסיה, אזרבייג'אן, ואיראן לטורקיה ולאירופה.  גם אם הגז בתגלית החדשה ישמש רק לצרכים פנימיים של טורקיה, ולא לייצוא, הרי שספקי הגז הנוכחיים לטורקיה יחפשו מדינות אחרות שיצרכו את הגז שטורקיה רכשה. בנוסף יתפנה מקום בצינורות הגז הקיימים שיאפשר את הרחבת ייצוא הגז מרוסיה, אזרבייג'אן ומארצות אחרות במרכז אסיה לאירופה.