מסלול תמיכה חדש בחברות סטארט־אפ

יום ד', 6 בינואר 2021

עוד חידוש מבית הרשות לחדשנות -עתירת התוכניות. הרשות משיקה בקרוב מסלול של השקעה בחברות סיד (השלבים הראשונים מאוד של הסטארט-אפ) ובמקביל תשיק תוכנית חממות חדשה.

זוהי מעין תוכנית הצלה שכן לפי הלמ"ס: כל חברת סטארט-אפ שנייה בישראל נסגרה או השהתה את פעילותה. 

 

מענק עד 3.5 מליון שקל

 המסלול אמור להימשך מספר שנים ותקציבו יותאם על פי הביקוש ובדיקתו בתום השנה הנוכחית. חברות שייקחו חלק בתוכנית הסיד יוכלו לקבל מענק של 40% מסבב ההשקעה בסכום של עד 3.5 מיליון שקל. 

ויש גם עידוד נוסף: לסטרטאפים בפריפריה או שמייסדיהם משתייכים לאוכלוסיות בתת-ייצוג בהייטק, שיעור המענק יגדל ל-50% מההשקעה.

כמו כן, משקיעי ההון סיכון בסבב ההשקעה בשלב הסיד יקבלו אופציה למימוש מניות בהיקף המענק לתקופה של עד 3 שנים או עד לגיוס משמעותי. 

 

תוכנית הסיד של הרשות יוצאת לדרך לאחר מספר שנים שבהן דעכו מספר ההשקעות וסכומי ההשקעות בחברות סיד. מאז 2017 ישנה ירידה ממוצעת של כ-25% בשנה במספר חברות הסטארט-אפ שמוקמות בישראל, מגמה שהתחזקה על רקע משבר הקורונה. 

ברשות החדשנות מדגישים כי מסלול ההשקעות לחברות בשלב הסיד הוא חדש לגמרי ומופעל במקביל למענקי המו"פ שמיועדים לחברות בוגרות יותר. הירידה בהשקעות בשלבי הסיד, כלומר השלבים הראשונים מאוד של הסטארט-אפ, נובעת מכך שהמשקיעים מעדיפים כיום לשים את הכסף בשלבים מתקדמים יותר שבהם ההשקעה בטוחה יותר והזמן שדורשת כל חברה קטן יותר.

 

לגבי תוכנית החממות החדשה צוין כי  מאז 2013 קמו בחממות 317 חברות כאשר 60% מהן בתחומי ביוטכנולוגיה, מכשור רפואי, טכנולוגיות מזון וחקלאות, קלינטק ותעשיה 4.0. מתוכן, 212 בגרו את המסלולים ו-75% מהן פעילות עד היום. רוב החברות גייסו גיוסי המשך מעבר לחממה שמסתכמים ב-723 מיליון דולר.

 

 

תוכנית החממותתוכנית החממות

התוכנית תתמוך במענקים של עד 5.2 מיליון שקל למיזם משלב הרעיון ותקדם מסחור ידע של טכנולוגיות דרך מהאקדמיה. בעלי החממות, שייבחרו בהליך תחרותי, יזכו לתמיכה במענק של עד 2 מיליון שקל להקמת מעבדה מרכזית ויסייעו ליזמים בגיבוש ובחינת מוצרים, לבצע הוכחת היתכנות טכנולוגית, היערכות שיווקית ותחומים נוספים.