מדד השחיתות העולמי: ישראל עדיין מלוכלכת

יום ה', 22 בפברואר 2018

מדד שפורסם עתה  על ידי ארגון "שקיפות בינלאומית", המציין השנה את יום השנה ה -25 חושף מידע מטריד - למרות הניסיונות להילחם בשחיתות ברחבי העולם, רוב המדינות נעות לאט מדי במאמציהן. בעוד שנמשכת הגאות נגד השחיתות לוקחת זמן, בשש השנים האחרונות מדינות רבות עדיין עשו מעט התקדמות. עוד יותר מדאיג, מניתוח נוסף של תוצאות המדד עולה כי מדינות עם ההגנות הנמוכות ביותר על העיתונות וארגונים לא ממשלתיים (NGO) גם נוטות לשיעור הגרוע ביותר של שחיתות.

המדד, המדרג 180 מדינות וטריטוריות לפי רמות השחיתות של המגזר הציבורי לפי מומחים ואנשי עסקים, משתמש בסולם של אפס ל -100, שבו אפס מושחת מאוד ו -100 נקי מאוד. השנה, המדד מצא כי ביותר משני שלישים של מדינות הציון מתחת 50, עם ציון ממוצע של 43.

בשש השנים האחרונות, מספר מדינות שיפרו באופן משמעותי את מדד המחירים לצרכן שלהן, כולל חוף השנהב, סנגל ובריטניה, בעוד מספר מדינות ירדו, כולל סוריה, תימן ואוסטרליה.

השנה, ניו זילנד ודנמרק מדורגות גבוה ביותר. סוריה, דרום סודאן וסומליה מדורגות ברמה הנמוכה ביותר . אזור הביצועים הטוב ביותר הוא אירופה המערבית עם ציון ממוצע של 66. האזורים הגרועים ביותר הם אפריקה שמדרום לסהרה (ציון ממוצע 32) ומזרח אירופה ומרכז אסיה (ציון ממוצע 34).

מדי שבוע עיתונאי נהרג במדינה מושחתת מאוד

ניתוח של תוצאות המדד על ידי שקיפות הבינלאומי עוד בחן את הקשר בין רמות השחיתות, ההגנה על החירויות העיתונאיות והמעורבות של החברה האזרחית. הוא מצא שכמעט כל העיתונאים שנהרגו מאז 2012 נהרגו במדינות מושחתות.

"אף פעיל או כתב לא צריך לחשוש לחייהם כשהם מדברים נגד שחיתות", אמרה פטרישיה מוריירה, מנהלת "שקיפות בינלאומית". "בהתחשב בסנקציות הנוכחיות על החברה האזרחית והתקשורת ברחבי העולם, אנחנו צריכים לעשות יותר כדי להגן על מי לדבר".

על מדד תפיסות השחיתות

מאז הקמתה בשנת 1995, מדד תפיסות השחיתות , הוצאת הדגל של Transparency International, הוא המדד העולמי המוביל לשחיתות של המגזר הציבורי. המדד מציג תמונה שנתית של מידת השחיתות היחסית על-ידי דירוג המדינות מכל רחבי העולם.