התחזית לשוק העבודה הישראלי שומרת על אופטימיות זהירה

יום א', 16 בדצמבר 2018

 

ירה

 

  • ב-9 מתוך 10 ענפי התעשייה צופים גידול במצבת כוח האדם ברבעון הראשון של 2019
  • הגידול בשוק העבודה החזק ביותר, צפוי בירושלים עם צפי תעסוקה נטו העומד על +12%
  • מעסיקים גדולים (מעל 250 עובדים) צופים את הגידול המשמעותי ביותר בשוק העבודה עם צפי תעסוקה נטו של +17%
  • מיכל דן הראל, מנכ"לית Manpower ישראל: " על פי הסקר, ניתן לראות כי התחזית הצפויה בשוק העבודה הישראלי ברבעון הקרוב, משקפת אופטימיות זהירה בקרב המעסיקים ברוב ענפי התעשייה. יחד עם זאת, הפילוג הגיאוגרפי בסקר זה מפתיע במיוחד,  אנו למדים כי לראשונה המעסיקים בירושלים צופים את העלייה הגדולה ביותר בגיוס עובדים וזאת בניגוד לסקרי העבר, שהראו כי אחוזי הגיוס בבירה היו קטנים משמעותית לעומת אזור תל אביב רבתי".

 

סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup לרבעון הראשון של 2019 מבוסס על מדגם מייצג של 751 מעסיקים בישראל. כל המשתתפים נשאלו שאלה אחת זהה: "מהם השינויים שאתה צופה בהיקף הכולל של התעסוקה באזורך בשלושת החודשים הקרובים (עד סוף מרץ 2019) בהשוואה לרבעון הנוכחי?"

המעסיקים בישראל מדווחים על תוכניות גיוס צנועות לתקופה שבין ינואר למרץ. 11% מהמעסיקים צופים עלייה במצבת כוח האדם, 6% חוזים ירידה ואילו 80% צופים יציבות. לאחר התאמת הנתונים כך שיובאו בחשבון שינויים עונתיים, התשקיף עומד על %+7. מעסיקים ברחבי ישראל צופים שהזדמנויות מסוימות למחפשי עבודה יימשכו לאורך התקופה שבין ינואר למרץ. יחד עם זאת, תחזית הגיוס היא החלשה ביותר שדווחה מזה יותר משנתיים, בהשוואה לרבעון הקודם, אך יורדת ב-6 נקודות האחוז בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

בדוח מרבים להשתמש במונח 'צפי תעסוקה נטו'.  'צפי תעסוקה נטו' נגזר משיעור המעסיקים הצופים עלייה בהיקף התעסוקה הכולל, בניכוי שיעור המעסיקים הצופים ירידה בהיקף התעסוקה באזורם ברבעון הבא. תוצאת החישוב היא 'צפי התעסוקה נטו'.

 

תחזית התעסוקה לרבעון הרביעי  של 2018 - ישראל 

 

 

תשקיף תעסוקה נטו*

עלייה

ירידה

ללא שינוי

לא ידוע

 

%

%

%

%

%

רבעון ראשון 2018

11+

14

5

77

6

רבעון שני 2018

10+

14

4

80

2

רבעון שלישי 2018

13+

16

3

78

3

רבעון רביעי 2018

7%+

11

4

81

4

רבעון ראשון 2019

5%+

11

6

80

3

 

 

 

 

 

 

 

 

* תשקיף התעסוקה נטו עבר התאמה עונתית

 

 

תחזית תעסוקה הענפית

מעסיקים ב-9 מתוך 10 ענפי התעשייה צופים גידול במצבת כוח האדם ברבעון הראשון של 2019. מעסיקים במגזר הכרייה והמחצבות צופים את פעילות הגיוס החזקה ביותר, ומדווחים על צפי תעסוקה נטו של +12%. לעומת אלה, מעסיקים בענף החשמל, הגז והמים ובענף המסעדנות והמלונאות מדווחים על אופטימיות זהירה, עם צפי של +10%, בעוד שהצפי בענף התחבורה, האחסון והתקשורת עומד על +9%. כמו כן, המעסיקים צופים גידול מתון בכוח העבודה בשני ענפים, עם צפי של +8% בענף השירותים הציבוריים והחברתיים, ובענף המסחר הסיטוני והקמעוני. אולם מעסיקים בענף הבנייה צופים לקצץ במצבת כוח האדם, ומדווחים על צפי של -2%.

בהשוואה לרבעון הקודם, תחזית הגיוס נחלשת ב-5 מתוך 10 ענפי התעשייה. מעסיקים בענף הבנייה מדווחים על ירידה משמעותית של 20 נקודות האחוז, וירידה בצפי של 7 ו-6 נקודות האחוז בענף התחבורה, האחסון והתקשורת, ובענף המסעדנות והמלונאות, בהתאמה. לעומת אלה, תוכניות הגיוס משתפרות בשלושה ענפים. ראויה לציון במיוחד העלייה של 6 נקודות האחוז בענף הכרייה והמחצבות, וב-5 נקודות האחוז בענף המסחר הסיטוני והקמעוני.

בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, תוכניות הגיוס נחלשות ב-6 מתוך 10 ענפי התעשייה. ירידות משמעותיות של 13 ו-10 נקודות האחוז מדווחות בענף הבנייה ובענף החקלאות, הציד, היערנות והדיג, בהתאמה. הצפי לענף הייצור הוא ירידה של 7 נקודות האחוז, ומעסיקים מדווחים על ירידה של 4 נקודות האחוז בענף המסעדנות והמלונאות. אולם מעסיקים בענף התחבורה, האחסון והתקשורת מדווחים על שיפור קל של 6 נקודות האחוז.