מלחמה על השוק והפיתוח ההודי

יום ד', 22 ביולי 2020

 

בשעה שארצות הברית מרכזת ומחריפה את המלחמה נגד סין, וזו מעוררת חשדות במדינות המערב, צומח לו בהתמדה ושקט יחסי השוק ההודי
 
ענקיות טכנולוגיה בסין ובארה"ב מעלות הילוך במלחמה על החדירה לשוק ההודי - וההאטה של משבר הקורונה רק מחריפה את המאבק על מכרה הזהב הבא של ההייטק
 
גם חברות ישראליות כמו אמדוקס גילו כבר לפני כהמ שנים שהודו הופכת כבר שנים, בהדרגה, למוקד החם הבא של ההייטק העולמי - וזרם ההשקועת לא פוסק.
 
באחרונה הודיעה חברת גוגל כי תשקיע 10 מיליארד דולר בהנגשת האינטרנט לכ?1.35 מיליארד תושבי הודו בחמש עד שבע השנים הקרובות. "המסע הדיגיטלי של הודו רחוק מלהיות שלם..." אמר מנכ"ל גוגל סאנדר פיצ'אי, בעצמו יליד הודו, "קרן הדיגיטציה תשקיע את ההון בשילוב של השקעות במניות. 
זמן קצר אחר כך הודיעה גוגל כי מתוך הקרן, 4.5 מיליארד דולר יושקעו בג'יו (Jio), חברת הטלקום הגדולה במדינה, שלה 388 מיליון מנויים. ג'יו בונה במהירות את התשתית הדיגיטלית של המדינה ומציעה ללקוחותיה מערך שלם של אפליקציות - תשלומים, מסחר, בידור וכל מה שרק אפשר.
במקביל - הודו הודיעה שתכניס לרשימה השחורה עשרות אפליקציות סיניות

 

 
לאחר פרוץ  מגיפת הקורונה, מודיעות ענקיות טכנולוגיה שונות בזו אחר זו על השקעות מסיביות בהודו: אמזון תשקיע מיליארד דולר, אפל תבנה מפעל ייצור, מיקרוסופט תפתח משרד במדינה כדי לחפש הזדמנויות השקעה, וואלמרט תשקיע 1.2 מיליארד דולר, קוואלקום תשקיע 97 מיליון דולר, אינטל תשקיע 253 מיליון דולר ופייסבוק תשקיע 5.7 מיליארד דולר.
 
העניין בהודו אינו חדש. כבר שנים שהמדינה, שתושביה מתחברים בהדרגה נלהבת לעולם הדיגיטלי, נתפסת כשוק צמיחה מבטיח, מכרה זהב. ועדיין זרימת ההון הרב כעת - בימים של מגפה עולמית שתוקפת גם את הודו באכזריות - היא חריגה. לצד המגפה, הודו דווקא מהדקת באסרטיביות את גבולותיה הדיגיטליים ותובעת ריבונות קיברנטית בתחומי העברת הנתונים, פרטיות השליטה הממשלתית ומיסוי - כל מה שענקיות הטכנולוגיה סולדות ממנו. מה שבכל זאת דוחף להשקעות הן מתיחות גיאו?פוליטית, חוסר בהירות רגולטורית וחוסר האמון העמוק השורר בין המדינות הגדולות בעולם.
 
חברות אמריקאיות משקיעות בהודו במרץ כבר שנים, אולם סין לא מפגרת מאחור. לפי מכון המחקר Gateway House ממומביי, המשקיעות העיקריות ב?13 מתוך 26 חדי הקרן בהודו הן קרנות או חברות סיניות - אף שבין שתי המדינות קיימת מתיחות צבאית שנמשכת עוד מ?1975.