התשתית לדור הבא של המצאות כמו העיר החכמה

יום ג', 6 באפריל 2021

 

 

מאת אורן לוי

מנהל תחום מחשוב אישי לעסקים בדל

 

לאחר שנה מאתגרת העולם מסתכל קדימה אל עבר העתיד, עתיד אשר יהיה מבוסס יותר מאי פעם על פתרונות טכנולוגיים מתקדמים.

טכנולוגיית  ה-G5עומדת במרכז המהפכה הזו. הטכנולוגיה מאפשרת העברת כמויות אדירות של נתונים במהירות שיא, ובכך היא מהווה את התשתית לדור הבא של המצאות כמו העיר החכמה, רכב אוטונומי ובינה מלאכותית.

יתר על כן, בשנת 2020 קצב הטרנספורמציה הדיגיטלית האיץ, מה שחייב עסקים לאמץ שינויים אשר יעזרו להם להסתגל לעולם שמבוסס יותר ויותר על טכנולוגיית ה- G5.

הצורך במהירות

הסגרים חייבו חלק גדול מכוח העבודה להסתגל לעבודה מרחוק והעבירו את הקניות לאונליין. הטכנולוגיה בעצם הצילה אותנו ואיפשרה לנו להמשיך ולתפקד בצל השלכות המגפה. עם זאת, המגפה הדגישה את הפערים הקיימים בתשתית הדיגיטלית. לכן במהלך בניית תשתית הG-5, אנחנו צריכים מצד אחד להשקיע בבניית התשתית הראויה שתשרת את כולם, ומצד שני לעזור לעסקים להתכונן לשינויים שנמצאים בפתח. 

בעוד בניית התשתית ל- G5 היא המטרה, מה שיאפשר להפיק מהטכנולוגיה את המירב הוא מחשוב הקצה. מחשוב הקצה מתבצע בקרבת המיקום הפיזי של הנתונים או המשתמש ובכך ניתן להנות משירותים יותר בטוחים, מהירים ואמינים. לדוגמא, מחשוב הקצה יאפשר לרכב האוטונומי להפעיל את מערכת הבלמים בזמן אמת ולמערכות תחבורה חכמה לבצע החלטות ולהגיב בזמן אמת.

השימוש במחשוב הקצה נמצא במגמת עליה ברורה. גרטנר חוזים כי 75% מנתוני הארגון יעובדו מחוץ למרכזי נתונים מסורתיים עד לשנת 2025.

 

מחשוב קצה והענן ההיברידי

 

העליה המתמדת בהיקף המידע מחייבת עסקים להפיק את המירב ממבול הנתונים, מה שיוביל בהכרח לעליה בחדשנות וביעילות. בשל כך, חברות הטלקום נמצאות בעמדת מפתח. עתיד ענף הטלקום תלוי באימוץ כלים חדשים וקביעת אסטרטגיה שתאפשר להם לחדש את תשתית ה-ITבהתאם לזמנים המשתנים. שדרוג סביבת ה-ITצפוי להוביל לשירותים חדשים שבתורם יאפשרו אפיקי רווח חדשים.

המטרה של חברות הטלקום היא לפתח מערכות מודרניות שמבוססות על מערכות חומרה מתקדמות. המערכות הללו יאפשרו גמישות מירבית במקביל להפחתת סיכונים.

בינואר האחרון, SK Telecom, VMwareו- Dell Technologiesהכריזו במשותף על פיתוח חדש של מערכת אינטגרלית (single-box approach) שמספקת תשתית G5 פרטית ומחשוב קצה לעסקים.שיתוף הפעולה יאפשר יישום של פתרונות שיאפשרו לפעול באופן מיידי על המידע ברגע שהוא נוצר.

הרחבת המערכות של טכנולוגית הדור החמישי דורשות השקעה משמעותית ושיתוף פעולה רחב היקף בין ממשלות, חברות טכנולוגיה וגופים נוספים מתחומים שונים. ההזדמנות שנמצאת בפתח היא גדולה מכדי שניתן יהיה להתעלם ממנה. הצפי הוא שעד שנת 2035, טכנולוגיית הדור החמישי תיצור ערך כלכלי שמתסכם ב-13.2 טריליון דולר. אך ההגעה אל היעד לא תהיה פשוטה - נדרש ידע מעמיק בתעשייה, מומחיות טכנולוגית וחזון.