יותר עבודה מהבית - פחות שטחי משרדים

יום ו', 10 ביולי 2020
 
אחד הקורבנות הברורים של משבר הקורונה הוא שוק המשרדים, שמושפע ישירות מדפוסי שוק העבודה וההישארות לעבוד מהבית.
אופטימיות זמנית שהיתה  נעלמת עתה על רקע המגמה ההולכת ומקצינה של חברות גדולות המוותרות על משרדים ועוברות לעבודה מהבית.
ומכאן מגמה להפוך שטחי משרדים למגורים אך נמסר כי קומות משרדים במגדל ליד הטיילת בת"א לא יוכלו להפוך למגורים.
 
בשבוע האחרון חברת התוכנה הציבורית לייבפרסון הודיעה כי היא מאמצת את מודל העבודה מהבית באופן מוחלט עד שיימצא חיסון לנגיף הקורונה. החברה משתרעת על 6,300 מ"ר ומעסיקה כ-1,300 עובדים ברחבי העולם מהם, כ-350 מהם בישראל בפארק ההייטק רעננה. במהלך זה החברה עתידה לחסוך על פי הערכות 12–15 מיליון דולר בשנה. 
 
"ראינו כבר כמה חברות כאלה שעזבו שטחים של 1,500-2,000 מ"ר", מספר דני גפן, מנכ”ל משותף באקזיט נדל"ן, העוסקת בייעוץ ותיווך משרדים. לדבריו, הרצון להציג חיסכון מיידי הוביל מנהלים רבים בחברות הייטק להודיע לבעלי הנכסים באופן חד-צדדי על עזיבה של המשרדים: "כולם בשלבים של ניסוי וטעייה. כשמנהלים של חברת הייטק מחפשים מקום שאפשר לחסוך בו זה הדבר הכי קל וזמין שהם רואים. הבעיה היא שיש חברות שמרשות לעצמן לקבל החלטות לבד. הן פשוט מודיעות לבעל הנכס שהם עוזבים, לפעמים אפילו באמצע חוזה, וזה כמובן לא עובר חלק. התפיסה שלהן היא שבמקרה הגרוע זה יגיע לבית המשפט והם יוכלו לטעון לנזקי הקורונה".
 
לדברי גפן, הנטייה של החברות היא לצמצם שטחים ככל הניתן: "מתקשרים אלינו מהחברות ורוצים להכניס שוכר לרבע קומה או חצי קומה. לפעמים מדובר במיקומים סופר?אטרקטיביים שהן רק נכנסו אליהם לפני שנה והשקיעו אלפי שקלים למ"ר בשיפוץ ועיצוב. הן מוכנות להכניס שוכר גם במחירים נמוכים. יש חברות ששילמו 120 שקל למ"ר, ומתפשרות עכשיו על 90-80 שקל למ"ר בשכירות משנה, העיקר להכניס שוכר".
 
אלעד פוקס, אינדקס נדל”ן. "אנשים מפחדים שהנכסים שלהם יישארו ריקים, ואני צופה גל מכירות במחירים מתחת למחיר השוק"
 
דוגמה לעסקת שכירות משנה מתהווה ניתן לראות במשרד פאר לוין יחסי ציבור, שהציע לאחרונה ארבעה חדרים להשכרה בשכירות משנה בסכום של 4,000 שקל בחודש לכל משרד, בשטח 12 מ"ר, כולל כל ההוצאות הנלוות של ארנונה ודמי ניהול.
 
ממי פאר, מבעלי המשרד מספר כי תקופת הקורונה פתחה להם את העיניים: "הבנו שאפשר גם לעבוד מהבית וגם להיות יעילים. אנחנו ממוקמים בבניין אדגר ביד אליהו ושוכרים שם את קומת הפנטהאוז בשטח של 330 מ”ר עם מרפסת פתוחה בשטח 700 מ”ר. בתחילת הדרך השכרנו 50 מ"ר, וראינו שזה עובד טוב מאוד. במהלך תקופת הקורונה נאלצנו לפטר חמישה עובדים, ובמקביל לאחר החזרה לשגרה החלטנו שכל עובד יכול לעבוד יומיים מהבית. פינינו ארבעה חדרים, ויועצי התקשורת שלנו עברו לעבוד יחד בחלל פתוח גדול".
 
אחת התוצאות:  חברות יכולות כעת למצוא מיקום אטרקטיבי יותר או שטח גדול יותר תמורת סכום דומה לזה שהן שילמו עד כה. לדברי אלעד פוקס, מנכ"ל אינדקס נדל"ן, העוסקת בייעוץ ותיווך משרדים, הנציגה הישראלית של חברת Savills הבינלאומית, חברות רבות מבינות שעכשיו זה זמן טוב לרכוש משרדים. אמנם לא מדובר בעסקאות ענק, אבל כשמסכמים את הכל מדובר בהיקף משמעותי. "מכירות של משרדים, במיוחד כאלה שהיו בקבוצות רכישה, תופסות תאוצה על ידי בעלי חברות שמחליטים שזה הזמן לרכוש שטח לשימוש החברה”, אומר פוקס.
 
“באחת העסקאות הוצע שטח למכירה בסכום של 2.8 מיליון שקל, והקונה הפוטנציאלי הסכים ל-2.6 מיליון שקל – 200 אלף שקל מתחת למחיר שדרשו שהיה מחיר השוק. בשגרה זה לא היה עובר, אבל במקרה הזה המוכר התקפל והסכים להוריד מחיר. אנשים מפחדים שהנכסים שלהם יישארו ריקים, ואני צופה גל של מכירות במחירים מתחת למחיר השוק".
 
גפן מציג לדוגמה את המקרה של מגדל מידטאון בתל אביב בלב אזורי הביקוש: "אתה רואה פתאום שטחים מדהימים וחדשים במחירים של 65-70 שקל למ"ר ברמת גמר. הרוכשים שילמו מחירים גבוהים ודמיינו על 100 שקל למ"ר פלוס, ועכשיו אין להם בכלל תשואה, הם רק רוצים לעבור את התקופה".
 
דוגמה נוספת היא בניין משרדים שנמצא בשלבי בנייה מתקדמים כשהכוונה היתה לשווק אותו במחירי שכירות של 65-60 שקל למ"ר. אלא שגוף בודד הציע לבעלים של הבניין לשכור את כל הנכס בתמורה ל-50 שקל למ"ר. כרגע מתנהל מו"מ ויש סיכוי גבוה שהעסקה תצא אל הפועל. לדברי מאיר כהן, מנכ”ל חברת אופיס ספייס, “בעסקאות הקטנות כבר ניתן לזהות ירידה של עד 20%, כולל במרכז תל אביב”.