אילו הצלחנו להתקבל לאיחוד האירופי - זה סיוע שלא נקבל

יום ד', 22 ביולי 2020
כזכור, ממשלת ישראל עשתה בעבר מאמצים להתקבל לאיחוד האירופי. אך כשלה. חבל...
 
מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו עתה על חבילת סיוע בסך של כ-1.8 טריליון אירו
"עשינו את זה!" הכריז במסיבת עיתונאים נשיא המועצה האירופית הבלגי שארל מישל, שהיה זה שניהל את המגעים המסובכים בין הצדדים • בעקבות התנגדות עיקשת של ברית המדינות "החסכניות" (הולנד, שבדיה, דנמרק, אוסטריה ופינלנד), רק 390 מיליארד אירו יוקצו במענקים מתוך קרן השיקום.
  
בתום ארבעה ימי דיונים מרתוניים הכריז האיחוד האירופי כי מנהיגי 27 המדינות החברות בו הצליחו להגיע להסכמה בנוגע להקמת קרן לשיקום אירופה מנזקי משבר הקורונה, וגם על תקציב האיחוד לשבע השנים הבאות (2021-2027). הקרן תהיה הפעם הראשונה שבה מדינות האיחוד לוות ביחד חוב משותף, ומסמלת אינטגרציה כלכלית הולכת ומעמיקה של חברות האיחוד. שווי הקרן והתקציב עומד על 1.8 טריליון אירו.
 
 
"עשינו את זה!" הכריז במסיבת עיתונאים  בבוקר נשיא המועצה האירופית הבלגי שארל מישל, שהיה זה שניהל את המגעים המסובכים בין הצדדים, "אירופה חזקה, ואירופה מאוחדת". למרות זאת, את התהליך ההיסטורי ליוו הרבה מאוד חיכוכים, הטחת-האשמות הדדית ועימותים בין מדינות. רבים מדברים עתה בשבחי ההסכמה הסופית אליה הגיעו ו"הפגנת הסולידריות" של האיחוד מול אתגר מגיפת הקורונה והמשבר הכלכלי הנלווה אליה.
 
מבחינה מעשית, בעקבות התנגדות עיקשת של ברית המדינות "החסכניות" (הולנד, שבדיה, דנמרק, אוסטריה ופינלנד), רק 390 מיליארד אירו יוקצו כמענקים מתוך קרן השיקום, ששווייה יעמוד על 750 מיליארד אירו. זאת, לעומת כ-500 מיליארד אירו שהציעו צרפת וגרמניה במשותף במקור, בתיאום עם הנציבות האירופית. יתר הסכום - 360 מיליארד אירו - יוקצה כהלוואות בלבד.
 
בעבור איטליה, למשל, אחת המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר ממשבר הקורונה, המשמעות היא קבלת עשרות מיליארדי אירו פחות ממה שתיכננה. הקריטריונים לחלוקת הכסף אינם ברורים לגמרי, אולם ברור כי איטליה וספרד יהיו בין הנהנות המרכזיות מתקציב קרן השיקום. ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, נזף בראש ממשלת הולנד מארק רוטה, שהתעקש במשך ימים על הפחתת סכום המענקים ואמר כי "תושבי אירופה יזכרו לו את העובדה כי טירפד את התמודדות האיחוד עם משבר היסטורי".
גם מנהיגים אחרים - מראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ועד ראש ממשלת בולגריה - האשימו את רוטה בעמדה עקשנית ללא צורך. חיכוכים נרשמו גם בין אוסטריה לצרפת, לאחר שנשיא צרפת עמנואל מקרון השתלח בקאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ ואמר כי "הוא חושב רק על עצמו". קורץ עקץ את המנהיג הצרפתי ואמר כי "הגיוני שחלק מהמנהיגים לא נמצאים לגמרי בשליטה... בעקבות מחסור בשינה".