מונופולי התקשורת והרשתות החברתיות - תחת מתקפה

יום ו', 11 בדצמבר 2020

 

מונופולי התקשורת והרשתות החברתיות - תחת מתקפה.

הרכישות של פייסבוק את שירות התמונות אינסטגרם ואפליקציית המסרים ווטסאפ-WhatsApp סייעו בהעלאת צמיחתה העצומה של ענקית המדיה החברתית. עתה שוב הם מעוררים חששות מצד הרשויות הפדרליות והממלכתיות מהדומיננטיות של פייסבוק ברשתות החברתיות.
חוסר הנוחות עם כוחה של פייסבוק התגלה שוב  כאשר ועדת הסחר הפדרלית ו -48 פרקליטים  הגישו תביעות נפרדות לבית המשפט הפדרלי, והאשימו את פייסבוק בכך שהיא מחניקה את תחרותה באופן בלתי חוקי על ידי סילוף והעלמת  מתחרותיה.
 
התביעות הן סימן חדש  לכך שמחוקקים ורגולטורים מקפידים על בקרת הכוח שעושות ענקיות הטכנולוגיה. בנוסף לפעולות המשפטיות  חטיבת ההגבלים העסקיים של משרד המשפטים האמריקני שוחחה עם מפתחים על האינטראקציה שלהם עם Oculus, מחזיקה יצרנית אוזניות המציאות המדומה בשיתוף פייסבוק,
 
כך דיווחה סוכנות בלומברג שציינה כי לפני מספר ימים - באוקטובר הגיש משרד המשפטים תביעה בולטת נגד גוגל בגין פעילות כמונופול  בפרסום ברשת החיפוש והצגת הממצאים.
 
בדיקת ההגבלים העסקיים אינה מוגבלת לארה"ב. הרגולטורים האירופיים להגבלים עסקיים פוגעים גם הם  בחברות הטכנולוגיה. בנובמבר הגישה הנציבות האירופית כתבי אישום בנושא הגבלים עסקיים נגד אמזון בגין השימוש של ענקית המסחר האלקטרוני בנתונים שנאספו מהמוכרים בפלטפורמה שלה. הרגולטורים בוחנים גם את הגישה של פייסבוק לנתוני משתמשים והאם החברה השתמשה במידע זה כדי להחניק את התחרות. גוגל ספגה שורה של קנסות, כולל סכום של 1.7 מיליארד דולר בשנה שעברה בגלל פרסום מקוון "פוגעני".