תחזית התביעה נגד מונופול גוגל - הרבה רעש ומעט תוצאות

יום ה', 22 באוקטובר 2020

התביעה התקדימית  שהגיש  משרד המשפטים האמריקאי נגד ענקית הטכנולוגיה היא האשמה חמורה  בהתנהגות כמנופול הגוזל מידע ושעושה רווחים עלידי גניבת ידע ממקורות זרים.

למעשה משרד המשפטים האמריקאי תובע את גוגל בטענה שהפרה את חוקי ההגבלים האמריקאי.

עם זאת האנליסטים מעריכים שהתביעה תיגמר כמו שנגמרו כל המהלכים המתוקשרים של רגולטורים נגד חברות ענק במאה ה-21 – בהרבה "יחסי ציבור" והעדר שינויים מהותיים.  

נראה כי ניצחון לממשל יכול לעצב מחדש את אחת החברות המשפיעות בעולם ואת אחד התחומים המרכזיים בחוויית השימוש הרשת. נוכח משמעות מרחיקת לכת זו של פרוק חברות הענק לכן מעריכים כי בסופו של דבר מה שהיה הוא שיהיה.

התביעה מהווה  את שיאו של גל ביקורת נגד חברות הטכנולוגיה, שמכונה Techlash, וראשיתו בפרשת קיימברידג' אנליטיקה. במסגרת גל נגד זה זומנו מנכ"לי ארבע חברות הטכנולוגיה הגדולות - גוגל, אמזון, פייסבוק ואפל - להעיד בקונגרס, שם נחקרו במשך שעות על פרקטיקות שונות שלהם. התביעה נגד גוגל הוא התרגום הבולט ביותר של הביקורת הזו למעשים.

גוגל נמצאת על הכוונת של משרד המשפטים האמריקאי זה זמן רב. התביעה, שהוגשה לבית משפט פדרלי בוושינגטון די.סי, טוענת שענקית החיפוש חיזקה את מעמדה כשומרת סף מקוונת באמצעוות הסכמים ופרקטיקות עסקיות שמנעו ממתחרים לשגשג או אפילו לתפוס אחיזה משמעותית בשוק. עיקר התביעה עוסקת במנוע החיפוש של החברה, ובנוהג של גוגל לשלם מיליארדי דולרים ליצרניות מובייל ומפתחות דפדפנים,  על מנת להפוך את מנוע החיפוש שלה לברירת המחדל במוצרים שלהן.

באופן זה קבעה גוגל את מעמדה כמנוע החיפוש המוביל בעולם המערבי, משולב במאות מיליוני מכשירים של משתמשים בארה"ב, והקשתה משמעותית על כניסה של מתחרות בתחום. כן טוען המשרד שבאמצעות הסכמי חלוקת רווחים, גוגל אסרה על יצרניות מובייל לטעון מראש אפליקציות חיפוש מתחרות. גוגל שולטת ב-80% משוק החיפוש המקוון בארה"ב, והשליטה הזו מונעת ממתחרים להגיע למספר משתמשים ושאילתות בקנה המידה שדרוש על מנת להתחרות בחברה, מה שמותיר צרכנים עם פחות בחירה ופחות חדשנות, ומספק למפרסמים שוק תחרותי פחות.

 

מגוגל נמסר בתגובה לוול סטריט ג'ורנל: "התביעה של משרד המשפטים פגומה ביסודה. אנשים משתמשים בגוגל כי הם בחרו לעשות זאת, לא כי אלצו אותם או כי הם לא מצאו חלופות".

 

גוגל שולטת על השוק