עוד תוכנית להשמת מובטלים להיי-טק

יום ב', 21 בדצמבר 2020
  
רשות החדשנות, משרד האוצר ומשרד הכלכלה הודיעו על "תוכנית חירום להון אנושי" שמטרתה הכשרה והשמה במקצועות מו"פ (מחקר ופיתוח) ותומכי מו"פ. התוכנית החדשה היא חלק מהמלצות צוות תעסוקה, שבראשו עמדה מנכ"לית משרד האוצר, והיא ניסיון (נוסף) לסייע למובטלים בעלי מיומנויות גבוהות, שיכולים לעבור הסבה להייטק.
 
עד כה מרבית תוכניות הסיוע ת כללו סיוע לתעשיית הסטארט-אפים בכללה וזאת תוכנית ראשונה שמתמקדת בהון אנושי.
 
ברשות מכוונים כעת להכשרה של 3,000 מועסקים בשנת הפעילות הראשונה ולצורך כך קיבלו הקצאה לתקציב של 60 מיליון שקל. ברשות מציינים כי מדובר בפיילוט והם מקווים כי יקבלו תקציב נוסף כבר בחודשים הקרובים. במסגרת התוכנית יינתן מענק של 25-45 אלף שקל לעובד שיעבור הכשרה והשמה של מקצועות טכנולוגיים כגון IT, בקרת איכות, DevOps, QA ומקצועות נוספים, בהם מו"פ וסייבר. המענקים ישתנו לפי רמת ההכשרה וההשמה וסכום של 45 אלף שקל יינתן לגוף שגם יבצע את ההכשרה, גם יבצע את ההשמה וגם המשרה תהיה בשכר גבוה. התקצוב הנוכחי משקף מענק ממוצע של 20 אלף שקל לעובד וזאת בגלל ההבנה כי יהיו עובדים שיבצעו הכשרות אך לא ימצאו עבודה.
 
אניה אלדן מרשות החדשנות מציינת כי הם עוסקים רבות בהכשרת והשמת עובדים, אך בדרך כלל הדגש שלהם הוא על המחסור בתעשיית ההייטק ואילו הפעם המטרה היא לסייע למובטלים למצוא עבודה ולהגדיל את השכר שלהם. חידוש נוסף בתוכנית הוא הפנייה לחברות מסקטורים שונים, ולא בהכרח לחברות הייטק.
 
ברשות החדשנות מעריכים כי משבר הקורונה שיצר צרכים חדשים בתחומי הדיגיטל ועבודה מרחוק יוצר תמריץ לגייס עובדים חדשים. מרבית ההכשרות לא יעלו כסף לעובד עצמו, והוא יוכל לקבל דמי אבטלה או להמשיך להיות בחל"ת. המענק על השמה יינתן אם העובד יועסק בתוך ששה חודשים מסיום ההכשרה ויחזיק בתפקיד ששה חודשים.
 
בעקבות ההודעה על התוכנית החדשה - עשרות ארגונים חברתיים ועסקיים, קוראים לממשלה "לא להסתפק במתווה להסבה מקצועית לאקדמאים, שהציגו השרים ישראל כ"ץ ועמיר פרץ, ולהשקיע לאלתר בהסבות והכשרות מקצועיות למאות אלפי המפוטרים שאינם בעלי השכלה על-תיכונית. כ-90% מהמפוטרים הם כאלה, וזקוקים לשדרוג מקצועי באופן בהול. לא ברור מדוע המענה עבור אלה שזקוקים לסיוע יותר מכל מתעכב, בזמן שקבוצות אחרות מקבלות עדיפות גבוהה יותר".