התפרצות במלחמת המיסים נגד חברות הענק הבינלאומיות

יום ה', 11 ביולי 2019

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
 
התפרצות במלחמת המיסים  נגד חברות הענק הבינלאומיות .
ממשל טראמפ מודיע עתה כי יחקור אם המס המתוכנן של צרפת על חברות הטכנולוגיה פוגע בסחר הוגן או מפלה נגד חברות בארה"ב. חלק מהחברות שעשויות להיות מושפעות הן אפל, פייסבוק וגוגל.
 
החקירה, שתיערך על ידי נציג רשות הסחר האמריקנית, באה לאחר ששר האוצר הצרפתי, ברונו לה מאייר, הציע מס שירות של 3% על הכנסות מסוימות שחברות טק גדולות מרוויחות בבואן לספק שירותים דיגיטליים למשתמשים בצרפת. החקירה לפי סעיף 301 - אותו סוג של בדיקה שהובילה לתעריפים על סין בשנה שעברה - מעלה את האפשרות הנגדית של ארה"ב להטיל תעריפים חדשים.
 
"ארצות הברית מודאגת מאוד כי מס השירותים הדיגיטליים אשר צפוי לעבור את הסנאט הצרפתי לא הוגן מול מטרות חברות אמריקאיות", אמר נציג הסחר האמריקני רוברט Lighthizer בהודעה ??על החקירה.
 
"הנשיא הורה לנו לחקור את ההשפעות של חקיקה זו ולקבוע אם זה מפלה או בלתי סבירה ומגבילה את המסחר בארה"ב", אמר.
 
ההצעה, בשני בתי הפרלמנט הצרפתי, תשפיע על חברות בעלות מס של 750 מיליון אירו לפחות (845 מיליון דולר) בהכנסות ברחבי העולם,  ובמכירות דיגיטליות בהיקף של 25 מיליון אירו בצרפת. מחוקקים צרפתים מתייחסים להצעה כמו Les GAFA, ראשי תיבות של גוגל, אמזון, פייסבוק אפל - גם חברות צרפת הואשמו בכך שלא משלמים את חלקם במס הכנסה.
 
אפל דיווחה על עסקה בשנה שעברה עם רשויות צרפת לשלם 500 מיליון יורו (571 מיליון דולר) במסים. בצרפת מזהירים כי ארצו הממשלה תתחיל להטיל מס על ענקי טכנולוגיה ברמה הלאומית, אם מדינות האיחוד האירופי לא יוכלו להסכים על מס משותף על הכנסות דיגיטליות.
 
קבוצת המסחר של איגוד האינטרנט, המייצגת את גוגל, פייסבוק, אמזון, מיקרוסופט וחברות טכנולוגיה גדולות אחרות, שיבחה את "החקירה המגינה" של טראמפ.
 
"המהלך הוא צעד חשוב בהפעלת המנהיגות האמריקנית כדי למנוע את הגאות של מסים מפלים חדשים ברחבי אירופה", אמר ג'ורדן האס, מנהל מדיניות הסחר של איגוד האינטרנט, בהצהרה.