אנליסטים - סימני דעיכה בהשקעות בחברות סטארט-אפ

יום ד', 2 באוגוסט 2017
יש סימני דעיכה בהשקעות בשלב הסיד - הזרמת כספים לחברות סטארט-אפ טריות - מכיוון שהמשקיעים מתחילים להתייחס בזהירות רבה יותר להשקעות בחברות סטארט-אפ אמריקאיות חדשות.
 
נתונים מראים כי היקפי המימון בשלב הסיד ירדו ב-24 החודשים האחרונים, ומספר העסקאות התכווץ בכ-40% מאז השיא שנרשם באמצע 2015. ההאטה זו התרחשה למרות הזינוק האדיר בעניין שמגלים משקיעים עשירים ומשקיעים זרים שמחפשים לאפסן את כספם בדבר הגדול הבא. למגמה זו עשויות להיות השלכות משמעותיות על עמק הסיליקון.
 
"מאידך, חברות סטארט-אפ יש להן יותר הון לחולל שיבושים", אמר סטיב בלנק, יזם סדרתי, מנטור בתחום הסטארט-אפ ופרופסור באוניברסיטת סטנפורד.
 
אך התלהבות ששררה לפני שנתיים בלבד דעכה. ברבעון השני השלימו משקיעי סיד ואנג'לים כ-900 עסקאות, לעומת 1,100 עסקאות ברבעון השני של 2016, וכמעט 1,500 עסקאות ברבעון השני של 2015, על פי דוח שפרסמה בחודש שעבר PitchBook המספקת נתוני הון סיכון.
 
הסכום שסיפקו משקיעי סיד ומלאכים ברבעון השני היה 1.65 מיליארד דולר. סכום זה נמוך במקצת מ-1.75 מיליארד הדולר שסיפקו משקיעים אלה ברבעון השני של 2016, ונמוך משמעותית מ-2.19 מיליארד הדולר שהם השקיעו ברבעון השני של 2015. משקיעי סיד ותיקים ואנליסטים בתעשייה מציעים כמה סיבות לירידה.
 
הם מזכירים את החששות מאומדני שווי מנופחים, וכן את השוק החלש של הנפקות ראשוניות לציבור.
 
משקיעים ואנליסטים אחרים מייחסים את הירידה בעסקאות סיד לעלייתן של ענקיות הטכנולוגיה. קרן השקעות הסיד Initialized Capital, למשל, האטה את קצב ההשקעות שלה לכ-20 חברות בשנה, לעומת 50-60 חברות לפני כמה שנים, למרות שגודל הקרן שלה תפח ביותר מפי שלושה ל-125 מיליון דולר, לדברי המנהל גארי טן.