אושר מימון המונים לחברות הסטארט-אפ

יום ג', 21 במרץ 2017

 

מימון ההמונים מגיע לחברות הסטארט-אפ: 

ועדת הכספים של הכנסת אישרה  תקנות חדשות שיאפשרו לחברות פרטיות לגייס הון או חוב דרך פלטפורמות מימון המונים אינטרנטיות. התקנות צפויות להיכנס לתוקף בעוד כחצי שנה, והן מיועדות לחברות פרטיות בלבד, כאלה שטרם הציעו ניירות ערך לציבור באמצעות תשקיף - בישראל או בחו"ל.

לפי התקנות החדשות, פלטפורמות אינטרנטיות יוכלו לפעול כמתווכות בין משקיעים לבין חברות מגייסות תמורת עמלה, בדומה למודל של פלטפורמות P2P שמתווכות בין לווים למלווים או דוגמת eLoan ובלנדר.

החברות יוכלו לגייס חוב בהנפקת אג"ח או הון בהנפקת מניות, בסכומים של עד 4 מיליון שקל לגיוס בודד ועד 6 מיליון שקל בשנה לחברה. רשות ני"ע תפקח על פעילות הגיוס, והפלטפורמות יידרשו לשלם לה עמלות שונות: עמלת רישום חד פעמית של 50 אלף שקל, עמלה שנתית קבועה של 50 אלף שקל ועמלה נגזרת של 2% מכל גיוס, שלא תעלה על 50 אלף שקל לגיוס בודד.

החברות לא יחויבו בפרסום דו"חות שנתיים לציבור כמו חברות שנסחרות בבורסה, אך יחויבו בפרסום נתונים תקופתיים למשקיעים וכן בחלוקת נתח מהרווחים, שיהיה יחסי להשקעה, במקרה של חלוקת דיבידנד לבעלי המניות. הפלטפורמות עצמן נותרות מתווכות ואינן נושאות בסיכון, כמו הבורסה עצמה במקרה של חברה ציבורית או פלטפורמת הלוואות P2P.

 הפלטפורמות יהיו פתוחות לשימוש לכל מי שמעוניין להשקיע, אך תהיה הגבלה על סכום ההשקעה לפי רמת ההכנסה השנתית, שתפוקח בידי רשות ני"ע. ההגבלה נועדה למנוע ממשקיעים לפזר את כספם ללא שיקול דעת.