מערכת מצפינה לשמירת סודיות מקור

יום א', 25 ביוני 2017
במטרה ליצור דרך בטוחה ומאובטחת לקבלת והעברת ידיעות יצר ארגון גלוב אנד מייל הקנדי "מסננת" מערכת הצפנה הידועה בשם SecureDrop.
 
מערכת הסינון אומצה מיידית על ידי העיתונים  New Yorker, The Guardian, וושינגטון פוסט ויותר מתריסר פרסומים אחרים, SecureDrop יוצר ערוץ אינטרנט אנונימי מוצפן תקשורת שמקשר מקורות פוטנציאליים עם עיתונאים חוקרים.
 
משמעות הדבר היא, כי כל עוד אדם נוקט אמצעי זהירות סבירים, הוא או היא יכולים לתקשר עם חדשות גלוב ו-Mail בצורה שמונעת מזרים ליירט את הנתונים או לשחזר את שרשרת התקשורת.
 
המערכת נועדה לשמר את חופש העיתונות בעידן האינטרנט, חירויות הנתונות בסכנה להתערערות על ידי האקרים זרים, קבוצות פשע מאורגנות וסוכני ממשלה המבקשים ליירט תקשורת רגישה.
 
"ארגוני חדשות חזקים מסתמכים על מקורות  אמיצים ולעתים קרובות חסויים כדי להבטיח שהחדשות יגיעו", אומר דייויד וולמסלי, העורך הראשי של "גלוב" ו"מייל ". "SecureDrop הוא המקבילה של המאה ה -21 למעטפה שמורה: הוא מספק לך מקום אנונימי להעברת חומר שאתה מאמין שהוא אינטרס ציבורי ואין לך דרך אחרת להוציא אותו החוצה בפומבי".
 
"על ידי היותנו ארגון החדשות הקנדי הראשון להציג את הטכנולוגיה המוצפנת הזו, אנו מאותתים על כוונתנו ב"גלוב אנד מייל" לרדוף אחר החדשות בצורה אגרסיבית ולעבוד איתן, ולהגן על זהויותיהם של מקורות מכל תחומי החיים " אמר מר וולמסלי.
 
SecureDrop, שפותחה בשנת 2013, מופצת על ידי קרן חופש העיתונות, אשר שלחה שני מדריכים למשרדי גלוב ולדואר של טורונטו כדי ללמד את הצוות כיצד להשתמש במערכת.
 
הארגון המבוסס בקליפורניה פועל להגן על סודיות המקורות  על רקע של מספר גדל והולך של תביעות על דליפות של חומר ממשלתי של ארה"ב.
 
"בארצות הברית, ממשל אובמה העמיד לדין מספר שיא של מקורות, למעשה יותר מקורות מכל שאר הממשלים המשולבים", אמר טרבור טיים, מנכ"ל הקרן לחופש המידע.
 
הוא הסביר כי התביעות הללו נוטות להסתמך על סוכני הממשל בארה"ב המנסים בכל כוח לאלץ חברות תקשורת למסור רשומות של הטלפון או דואר אלקטרוני כדי לחשוף מקורות.